Dokonaj dobrego wyboru

Wielkość komina i jego rodzaj muszą być dopasowane do urządzenia grzejnego, a także rodzaju używanego paliwa. Kanały kominowe, których zadaniem jest odprowadzanie spalin i odpowiednia wentylacja, dostępne są w kilku rodzajach. 

Rodzaje kanałów kominowych

Spalinowe są odpowiednie do urządzeń działających na gaz i olej opałowy. Dymowe stosuje się do pieców opalanych węglem, drewnem czy pelletem. Z kolei kanały kominowe wentylacyjne odprowadzają powietrze z budynków, a wraz z nim nadmiar dwutlenku węgla. Obecnie nie musimy kupować każdego elementu komina osobno, bo na rynku są dostępne kompletne systemy kominowe. Szczecin i wiele innych miast w Polsce to miejsca, gdzie bez trudu znajdziemy te produkty. Ważne jest nie tylko wnętrze komina, ale też on sam. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się kominy z prefabrykatów, które charakteryzują się dużą trwałością i bezpieczeństwem. Są to między innymi takie materiały jak ceramika czy stal. Mogą to być kominy do kominków, a także innego rodzaju urządzeń grzewczych. Systemy ceramiczne charakteryzują się tym, że pasują do różnego rodzaju ogrzewania. Ich montaż nie jest trudny, ale najlepiej, aby przeprowadzali go fachowcy, bo jest to gwarancją ich bezpiecznego użytkowania. 

Trzymaj się zasad

Jeżeli zdecydujemy się na wkłady kominowe ceramiczne ceny tego rodzaju produktu nie są najniższe z możliwych, ale odpowiednie do jakości. Możemy się też zdecydować na kominy stalowe, ale mają one dużo mniejszą trwałość i krótszą gwarancję. Odpowiednie dopasowanie komina do urządzenia grzewczego jest bardzo ważne, bo tylko wtedy będzie on spełniał swoją funkcję. Budując komin, musimy też pamiętać o zachowaniu wielu zasad i przestrzeganiu przepisów. W jego pobliżu nie mogą znajdować się materiały łatwopalne, bo mógłby się przyczynić do powstania pożaru. Jeżeli obok naszego stoi inny dom, to komin powinniśmy umieścić na takiej wysokości, by nie był dla sąsiadów uciążliwy. Zbyt nisko umieszczony może sprawić, że dym będzie się przedostawał do ich domu, o co mogą mieć uzasadnione pretensje.