Po pierwsze ekologia

Coraz częściej, przymierzając się do zakupu pieca, zastanawiamy się nie tylko nad jego ceną i funkcjonalnością, ale też nad faktem, czy jest ekologiczny. Ogrzewanie przyjazne środowisku, to zresztą nie tylko nasza dobra wola, ale konieczność i obowiązek. 

Pellet i spółka

Do ekologicznych zaliczane są między innymi piece na pellet. Jest to bowiem paliwo odnawialne, które dostępne jest w postaci granulatu. Pellet produkowany jest z trocin, a po jego spaleniu pozostaje niewiele popiołu. Za najlepszy komin do pieca na pelet uważany jest ten z wkładem ceramicznym lub emaliowanym. Mają one szerokie zastosowanie, dlatego z powodzeniem będą pełnić swoją funkcję nawet wtedy, gdy zmienimy piec na inny. Tego rodzaju kominy systemowe będą również idealne, gdy będziemy używać na przykład takiego paliwa jak groszek, węgiel czy gaz. Do pieców na pellet najbardziej odpowiednie będą wkłady ze stali żaroodpornej, podobnie jak i do pieców opalanych drewnem. 

Sztywny czy elastyczny?

Wkłady kominowe różnią się między sobą nie tylko materiałem, z jakiego są wykonywane, ale też kształtem. Owalny wkład stosuje się przede wszystkim w kominach prostokątnych, w których jest za mało miejsca na wkłady okrągłe. Dzięki temu kształtowi zwiększa się efektywność wyposażonego w ten wkład komina. Prostokątne wkłady wykorzystywane są w tradycyjnych kominach. 

Wkłady mogą być także sztywne i elastyczne. Pierwsze nadają się jedynie do kominów idealnie prostych, bo w innym przypadku nie uda się ich nawet zamontować. W kominach o nierównych ściankach, gdzie są różnego rodzaju krzywizny stosuje się wkład elastyczny. Będzie on idealnym wyborem, jeżeli nasz komin ma już swoje lata i jego wnętrze uległo zniszczeniu. Decydując się na zakup wkładu kominowego, zwróćmy także uwagę na jego odporność na wysokie temperatury, a także trwałości. Wkład musi mieć też odpowiedni, pasujący do komina rozmiar. Nie warto też kierować się wyłącznie ceną, postawmy na dobrej jakości kominy systemowe – Lublin i wiele innych miast, to miejsca, gdzie możemy je nabyć.