Systemy kominowe pełnią bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu budynku mieszkalnego, komercyjnego lub zakładu pracy. Przede wszystkim dbają o to, aby spaliny z kotła wydostały się na zewnątrz, nie uszkadzając tym samym komina. Fundamentem budowy komina są cokół, odkraplacz oraz trójnik wyczystki. Gdy etap budowy domu jest jeszcze surowy, fachowcy powinni postawić komin wraz z cokołem. Jeżeli nie umieścimy cokołu, możemy doprowadzić do utrudnień i komplikacji, które uniemożliwią prawidłową pracę komina. Specjaliści najczęściej borykają się z problemem za niskiego usadowienia komina. A to w konsekwencji prowadzi do problemów z odprowadzaniem kondensatu i nieodpowiednią wentylacją wełny mineralnej. Ponadto właściciele budynków narażają się na problem związany z brakiem końcowego odbioru kominiarskiego, ponieważ często nie zostaje zachowana minimalna wysokość drzwiczek rewizyjnych nad podłogą.
Czym są wyczystki kominowe?
Wyczystki kominowe to specjalne elementy, które służą do czyszczenia komina. Montuje się je wewnątrz systemu. W jaki sposób go zainstalować? Samodzielnie nie można zmieniać położenia trójnika wyczystkowego. Dlaczego? Wysokość trójnika określona zostaje już w projekcie. A pustak pod trójnik powinien być docięty odpowiednio do jego wymiarów oraz drzwiczek rewizyjnych. W tym celu wykorzystuje się szablon montażowy. Specjalnie dedykowany kit odporny na wysoką temperaturę ma za zadanie połączyć elementy ceramiczne systemu kominowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że ciąg kominowy będzie zawsze szczelny. Gdy trójnik wyczystki zostanie już prawidłowo zamontowany, fachowcy powinny go obłożyć sporą warstwą wełny do izolacji lub umieścić specjalną obejmę dystansową. Zadaniem fachowców jest dopilnowanie, aby wszystkie uszczelnienia były wykonane w sposób bardzo rzetelny i dokładny.
Czopuch do komina – charakterystyka
Czopuch do komina jest elementem, który łączy otwory wylotowe spalin z paleniska pieca lub kotła z kanałami kominowymi. Co więcej, powinien być prowadzony jak najkrótszą drogą najlepiej, aby miało to miejsce po linii prostej. Ponadto czopuch do komina bardzo często jest wyposażony w przepustnicę spalin.