Wiele jest materiałów, z których możemy zbudować kominek. Warto wybrać te najlepszego gatunku. Wiele zalet ma cegła szamotowa zaliczana do materiałów wyjątkowo ognioodpornych.
Grzej się ekologicznie
Stosuje się ją od lat w kominach i różnego rodzaju piecach. Nie bez znaczenia jest także fakt, że jest to produkt ekologiczny. Komin szamotowy jest odporny na bardzo wysoką temperaturę, bo sięgającą aż 1300 stopni Celsjusza. Jest to możliwe dzięki temu, że glina, z której wypalane są te cegły jest mielona a następnie mieszana z gliną surową, również zmieloną. Takie cegły stosowano między innymi w piecach kaflowych, które kiedyś były bardzo popularne w naszych domach, ale sprawdzają się także w piecach piekarniczych czy przemysłowych. No i oczywiście w kominach. Szamotowe kominy do pieców są nie tylko odporne na wysoką temperaturę, ale też na jej wahania.
Sposób na szczelność
Ceramika szamotowa stosowana w kominach może mieć różną grubość, jest również dostępna w różnych rodzajach, zależnie od przeznaczenia komina. Inna w kominach dymowych, a inna w tych, które mają przewód spalinowy. Do budowy komina szamotowego niezbędny jest odpowiedni fundament. Wykonuje się go z cegieł bądź z pustaków. Wszystkie elementy muszą być tak połączone, aby były szczelne, dlatego w tym celu wykorzystuje się specjalne, przeznaczone typowo do ceramiki kleje. Popularnością nie przestają się cieszyć także kominy stalowe. Do budowy tych systemów wykorzystuje się wysokiej jakości stal kwasoodporną. Rury stalowe muszą jednak być dodatkowo zaizolowane, ponieważ bardzo dobrze przewodzą ciepło, a to wiąże się z tym, że również łatwo się wychładzają. Do tego rodzaju systemów kominowych nie trzeba budować fundamentów, są też bardzo lekkie i łatwe w montażu. Wybór odpowiedniego komina jest zależny od tego, w jakim budynku chcemy go zastosować. Pod uwagę bierzmy nie tylko cenę, ale także właściwości, jakość i trwałość wybranego systemu kominowego. Jest wiele miast, w których kupimy wszystkich rodzajów kominy systemowe – Białystok jest jednym z nich.