Na co zwrócić uwagę wybierając wkład kominowy?

Wkłady kominowe mają duże znaczenie w kwestii odpowiedniego ogrzewania naszego budynku, w związku z tym konieczne jest ich właściwe dopasowanie do konkretnej nieruchomości. Ceramiczne będą tu jednym z ciekawszych rozwiązań. W czasie dokonywania wyboru warto kierować się podpowiedziami specjalistów.

Różne rodzaje wkładów kominowych

Rodzaj wkładu kominowego uzależniony jest przede wszystkim od tego w jakim stopniu pozostaje on odporny na określone czynniki. Na tej podstawie, pod kątem ewentualnych zagrożeń wynikających z konstrukcji budynku należy dobrać taki, który będzie gwarantował najwyższy poziom bezpieczeństwa. Przykładowo komin zewnętrzny musi być zwykle zdecydowanie bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Kilka elementów istotnych przy wyborze

Stając przed wyborem wkładu do naszego komina, w pierwszej kolejności koniecznie musimy wybrać, jakie paliwo będzie w nim wykorzystywane, w celu ogrzania naszego domu. Do jego rodzaju należy również dobrać odpowiedni wkład kominowy, aby funkcjonowanie systemu było sprawne i bezpieczne. Obecnie na rynku znajdziemy wkłady przystosowane do palenia paliwem stałym, jak i takie przeznaczone do paliwa olejowego i gazowego. Jeśli pominiemy aspekt paliwa, to w czasie eksploatacji może dojść do uszkodzenia rur.

Przekrój komina a wkład

Komin gotowy ma dość powszechnie przekrój kwadrata lub prostokąta. Są to zdecydowanie dwie najpopularniejsze formy. Na ich podstawie dobiera się kształt wkładu. W kwadracie sprawdzi okrągły wkład, zaś do prostokąta lepiej pasować będzie owalny. Jednak również należy tu zwrócić uwagę na przekrój wszystkich rur kominowych, które muszą być takie same. Wymianę starego wkładu kominowego dla przywrócenia funkcjonalności systemu najlepiej powierzyć specjalistom, którzy dopasują wszystkie niezbędne podzespoły. Jeśli znamy podstawowe zasady i dane techniczne komina i wkładu, i tak warto skonsultować się ze specjalistom i wszelki dobór nowych elementów przeprowadzić dla bezpieczeństwa wspólnie z nim.