Planujesz w domu kominek? Musisz to wiedzieć!

Osoby, które decydują się na budowę kominka w domu, powinny mieć na uwadze, że muszą zainwestować w specjalne kominy systemowe, których cena nie jest obecnie wygórowana. Nie ona jednak powinna być w tym wypadku najważniejsza. Inwestor indywidualny powinien wiedzieć, że musi wybrać rozwiązanie, które pozwoli mu zadbać o to, aby palenie w kominku było w 100% bezpieczne. 

Najważniejsze podczas ogrzewania domu kominkiem jest to, aby temperatura spalin, które wydostają się z niego wprost do komina miały temperaturę nie mniejszą niż 260 stopni Celsjusza. Będą wówczas spalinami suchymi, z którymi poradzi sobie każdy tradycyjny komin, jaki można wybudować z pustaków ceramicznych. Ich cena jest trochę wyższa od pozostałych materiałów, jednak warto na nie postawić ze względu na ich wytrzymałość. 

Co jest najważniejsze podczas wyboru komina?

Choć wiele osób wie, że nie czapka kominowa jest najważniejsza podczas wyboru komina, nie są one w stanie jasno określić, na co powinny zwrócić uwagę, kiedy podejmuje się ostateczne decyzje dotyczące budowy tego elementu. Dlatego też postaramy się przybliżyć ten temat. Decydując się na budowę komina, który ma być dostosowany do użytkowania kominka w domu, musisz mieć pewność, że spaliny nie będą się w nim skraplać. Jeżeli masz pewność, że spalane w kominku drewno będzie w 100% suche, możesz wybudować tradycyjny komin, który poradzi sobie z suchymi spalinami. Jeżeli jednak nie masz takiej pewności, weź pod uwagę inne rozwiązania. 

Jeżeli nie budujesz nowego komina, a jedynie chcesz dostosować stary do nowych wymagań, skorzystać z systemów kominowych z wkładem stalowym, które można bez problemu umieścić w starym, tradycyjnym kominie. Producenci tego typu asortymentu dokładają wszelkich starań, aby każdy system był wykonany z wysokiej jakości stali kwasoodpornej lub żaroodpornej. Produkowane elementy można kupić w okrągłym lub owalnym kształcie, dzięki czemu każdy właściciel domu może dopasować produkt do swoich potrzeb.