Budowa kominów wentylacyjnych — na co zwrócić uwagę?

Decydując się na budowę domu, należy podjąć szereg istotnych decyzji, które pozwolą stworzyć obiekt w myśl zasad i aktualnie obowiązujących przepisów, a także zgodny z upodobaniami właściciela. Nic zatem dziwnego, że inwestorzy indywidualni szukają rozwiązań, które sprawią, że będą mogli bezpiecznie i komfortowo mieszkać w swoich mieszkaniach. Jednym z nich jest z pewnością dobrze osadzony komin wentylacyjny. Jest to element, bez którego żaden dom czy mieszkanie nie może się obejść. Aby mieć pewność, że został prawidłowo zbudowany, trzeba przestrzegać pewnych zasad, o których mówimy poniżej.

Zasady budowy kominów wentylacyjnych

Chcąc wybudować komin, inwestor ma do dyspozycji wiele produktów. Może wykorzystać zarówno pustaki ceramiczne, jak i pustaki betonowe. Niemniej jednak, budując komin wentylacyjny, powinien zdecydować się na pustak wentylacyjny, który jest wysoce ognioodporny, co nie jest bez znaczenia. 

Każdy komin, w tym również wentylacyjny, powinien być wznoszony na fundamentach, które będą podtrzymywać całą konstrukcję. Decydując się na budowę tego elementu musisz mieć na uwadze, że im dłuższy kanał, tym będzie lepszy ciąg, a tym samym cały system będzie lepiej działał. Budując komin wentylacyjny, budowlańcy powinni zwrócić uwagę na to, że przy dachu skośnym, który pokryty został materiałem niepalnym lub takim, do którego zapalenia trudno doprowadzić, koniec komina powinien wystawać co najmniej 30 cm ponad połać. Jeżeli dach pokryty jest materiałem łatwopalnym, komin powinien wychodzić co najmniej 50 cm ponad kalenicę. 

Decydując się na budowę komina wentylacyjnego, zawsze wybieraj produkty, które w środku są gładkie. Porowata struktura pustaka może spowodować, że materiał będzie stawiał opór przepływającemu powietrzu. Musisz mieć też na uwadze, że kanałów wentylacyjnych nie można budować w poziomie. Minimalny kąt nachylenia, jaki powinien zostać zachowany to 30 stopni od pionu. Jeżeli komin będzie przebiegał przez nieużytkowane pomieszczenia, nie możesz zapomnieć o jego ociepleniu.