Komin jest jednym ze strategicznych elementów każdego budynku. To dzięki niemu odprowadzane są spaliny, a także zanieczyszczone powietrze. Warto zatem pamiętać o tym, aby co jakiś czas sprawdzać jego szczelność. Tylko mając pewność, że prawidłowo odprowadza spaliny, można spać spokojnie. Warto również uważać na to w momencie, kiedy mowa o kominie wentylacyjnym. Jeśli w Twoim domu zastosowano wentylację grawitacyjną, powinieneś wiedzieć, że nieszczelny komin spowoduje, iż ta będzie niewystarczająca.
Jak uszczelnić komin?
Nie da się ukryć, że uszczelnianie komina to zadanie, które trzeba dobrze przeanalizować. Okazuje się, że jego powodzenie zależy od tego, w jakim stanie jest stary komin do kominka oraz komin zewnętrzny. Jeżeli okaże się, że po uszczelnieniu nadal nie będzie spełniał w 100% swoich funkcji, dobrze jest zastanowić się nad wymianą go na nowy. Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się tutaj kominy Hoch, którym zaufało już wielu użytkowników.
Zanim podejmiesz decyzję o tym, co zrobić — czy uszczelnić komin, czy zdecydować się na jego całkowitą wymianę, sprawdź w pierwszej kolejności dokładnie jego stan. Jeżeli będziesz miał do czynienia z dużą nieszczelnością, masz dwa wyjścia — albo uszczelnisz cały komin, przy użyciu określonych metod albo w całości go wyremontujesz lub wymienisz. Jeżeli jednak nieszczelności są niewielkie, nie ma powodu do tego, abyś ponosił dodatkowe koszty i wymieniał cały komin. W tym wypadku wystarczy uszczelnić jego poszczególne przewody.
Zanim jednak zabierzesz się za jakiekolwiek naprawy, umów się na przegląd kominiarski. Choć obowiązkowe przeglądy kominiarskie nie obowiązują w domach jednorodzinnych, warto regularnie je stosować, dla własnego bezpieczeństwa. Rozwiązanie to pozwoli mieć pewność, że z kominem nie dzieje się nic złego, a jeśli kominiarz uzna, że pojawiły się usterki, będzie można je szybko usunąć i spać spokojnie. Jak zatem widać — nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.