Decydując się na budowę komina, a nie kupno gotowego komina wentylacyjnego, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na produkt, z jakiego zostanie wykonany. Musisz mieć na uwadze, że powinien być ognioodporny, bo tylko takie zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim. Wkłady kominowe ceramiczne mogą okazać się w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Jakie jeszcze materiały można wykorzystać?
Na co warto się zdecydować?
Budowa komina wiąże się z niemałą odpowiedzialnością za siebie i inne osoby przebywające w danym budynku. Dlatego też warto już na wstępie zastanowić się, czy nie skorzystać z kominów systemowych Schiedel, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród użytkowników. Jeżeli jednak nie jesteś przekonany do gotowych rozwiązań, a jedyną możliwością, którą bierzesz pod uwagę jest samodzielne wykonanie komina, zwróć uwagę na to, że jego ściany powinny być wykonane z pełnych cegieł. Doskonale sprawdzą się tutaj produkty ceramiczne i silikatowe, które można murować na zaprawę. Niestety w tym przypadku nie sprawdzą się kratówki lub dziurawki, czyli cegły szczelinowe.
Jeżeli chcesz, aby Twój komin w 100% spełniał założone funkcje, zdecyduj się na specjalne pustki wentyalcyjno — ceramiczne. Możesz także wykorzystać w tym celu pustaki keramzytowo — betonowe, które cechuje nie tylko wysoka ognioodporność, ale również izolacja akustyczna. Dzięki temu, że ich wysokość wynosi aż 24 cm, można je z powodzeniem dopasować do praktycznie wszystkich systemów kominowych.
Zanim wybierzesz odpowiedni materiał do budowy komina wentylacyjnego, rozważ wszystkie za i przeciw rozwiązania, które chcesz zastosować. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że podjąłeś słuszną decyzję. Kominy buduje się bowiem na wiele lat, dlatego muszą spełniać nie tylko teraźniejsze, ale również przyszłe przepisy i oczekiwania użytkowników. Zapewne zauważyłeś, że nikt w Twojej okolicy nie zmienia co roku komina. Pamiętaj o tym, decydując, z czego będzie zrobiona Twoja konstrukcja.