Regeneracja starego komina – czym go uszczelnić?

Każdy właściciel dom chciałby, aby jego rodzina spędzała w nim bezpieczne chwile. Aby tak się stało, musi pamiętać o regularnym sprawdzaniu szczelności komina. Tylko mając pewność, że spaliny lub zanieczyszczone powietrze nie przedostają się do pomieszczeń, może spać spokojnie. Aby mieć taką pewność musi sprawdzić, czy rura do komina jest odpowiednio usytuowana, a także, czy komin Brata lub inny, ktory został wykorzystany, nie ma nieszczelności. Jeśli takie się pojawią, można wykorzystać pustawki kominowe i wszelkie inne możliwości uszczelnienia, dzieki którym możliwa będzie prawidłowa naprawa komina. 

Szlamowanie – co to takiego? Jak wykonać taką renowację?

Jedną z powszechnie stosowanych metod uszczelniania komina, poza jego prawidłowym oblachowaniem, jest szlamowanie. Metoda ta polega na powleczeniu wnętrza komina specjalną masą lub przeznaczoną na ten cel zaprawą uszczelniającą. Najchętniej wybieranym produktem hest silikatowa masa SKD. Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania? Otóż wspomniany produkt jest niezswykle odporny na działanie wysokich temperatur, co nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o kominy. Co więcej, miej również na uwadze, że jest odporna na ścieranie, dzięki czemu nie ma mowy o jej szybkim zużywaniu się. Jak zatem widać – jest to idealna masa do renowacji przewodów wentyacyjnych i kominowych. Jeśli ją zastosujesz, możesz mieć pewność, że Twój komin będzie szczelny przez długie lata. 

Wspomnianą masę silikatową nanosi się wewnątrz specjalnymi urządzeniami, które przeznaczono specjalnie na ten cel. Musisz to zrobić niezwykle dokładnie, by mieć pewność, że pokryła wszelkie ubytki, rysy i pękniećia. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że dotychczas użytkowany komin będzie w 100% szczelny. Nanosząc preparat, musisz mieć na uwadze, aby stworzył on na całej długości komina jednolitą warstwę, bez żadnych zagłębień, czy zgrubień. Zanim jednak zaczniesz szlamować komin, musisz go dokładnie wyczyścić. Możesz to zrobić mechanicznie lub za pomocą kontrolowanego wypalania. Pamiętaj, że zarówno pierwsza, jak i druga czynność powinna być wykonana przez doświadczoną osobę, która ma odpowiednie kwalifikacje i wiedzę.