Czy warto zdecydować się na kominek w domu?

Kominek w salonie może stanowić element ogrzewania domu, poza tym wielu z nas uwielbia siedzieć przy ogniu, szczególnie w długie zimowe wieczory z ulubiona książką. Jednak warto zdecydować czy ma on powstać już na etapie projektowania budynku, ponieważ wówczas można wszystko lepiej rozplanować – zarówno pod względem zajmowanej przestrzeni, jak i samego wyglądu, ukrycia poszczególnych elementów już w czasie budowy. Komin do kominka musi być odpowiednio wykonany, posiadać specjalne wejście, w którym będzie łączył piec do ogrzewania z kominkiem.

Kominek a estetyka

Nieprawidłowo wykonany kominek, wentylacja i budowa całego systemu, w tym czopuch komina może powodować, że sadza zacznie osadzać się na ścianie w salonie, co z pewnością nie wygląda estetycznie. Jeśli zdecydujemy się na szklane drzwiczki, to one również mogą być osmolone, a tym samym wymagać regularnego czyszczenia. W prawidłowo zamontowanym systemie sadza nie powinna wydostawać się do pomieszczeń, tylko być odprowadzana do góry.

Kominek a funkcje praktyczne

Montaż kominka może również zdecydowanie poprawić nasz komfort cieplny w domu, szczególnie zimą. Ciepło będzie zarówno w pomieszczeniu, w którym będziemy palić, jak i wokół całego komina, który będzie się rozgrzewał, a jeśli znajduje się w sercu domu, to będzie nam przyjemnie ciepło.

Rury do komina

Wszystkie elementy systemu powinny wyróżniać się wysoką trwałością. Rury kominowe ze stali nierdzewnej świetnie się sprawdzają, są wytrzymałe, stosunkowo łatwe w czyszczeniu z sadzy i w naprawach. Jeśli mamy taką możliwość warto zdecydować się właśnie na takie rozwiązanie w czasie budowania naszego systemu kominowego czy to do samego kominka czy też do pieca w kotłowni, służącego do ogrzewania domu. Wszystkie elementy muszą do siebie pasować i zostać odpowiednio połączone, aby zachowana została pełna szczelność, która ma znaczenie dla ochrony przeciwpożarowej naszego budynku.