Oczekiwania dotyczące przewodów kominowych nie zawsze się sprawdzają

Fachowcy, którzy twierdzą, że wiedzą wszystko, bo wybudowali wiele domów w swoim życiu, powinni trochę spuścić z tonu, ponieważ przez lata standardy zmieniały się kilkukrotnie. Chcąc zatem udzielać rad, powinni w pierwszej kolejności zapoznać się z obecnie obowiązującymi normami. szczególnie, jeśli chcą doradzać w kwestii instalacji kominowych czy wentylacyjnych.

Przyzwyczajenia nie zawsze idą w parze z realiami

Owszem, doświadczenie w tworzeniu wentylacji jest potrzebne. Jednak tylko z normami, które aktualnie obowiązują, jest w stanie pomóc podczas tworzenia wentylacji. Jeśli fachowiec będzie opierał się na sposobach, które obowiązywały kilkanaście, a nawet kilka lat temu, może okazać się, że wentylacja grawitacyjna nie będzie działała poprawnie. Okazuje się, że przewody kominowe muszą być wykonane z niebywałą starannością i zgodnie z planem ich rozmieszczenia. Niestety to nie wszystko. Są to jedne z ważniejszych, ale nie wszystkie czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę. Przepisy prawa, które co chwilę się zmieniają określają normy, które muszą być spełnione, aby wentylacja działała bez zarzutu.

Wybierz odpowiednie przewody kominowe

Może kilkanaście lat temu istniał jeden rodzaj przewodów kominowych, jednak na przestrzeni lat ta kwestia uległa znacznej zmianie i obecnie na rynku znajdują się różnorakie przewody kominowe, które posiadają rozmaite przeznaczenie. Warto zatem zastanowić się, w jakim celu będą wykorzystywane i na tej podstawie dobrać odpowiedni.

Podkreślimy tylko, że podczas spalania, przewód ma za zadanie przenosić spaliny z pieca na zewnątrz budynku, zaś przewody wentylacyjne mają za zadanie przenoszenie zużytego powietrza wraz z zanieczyszczeniami i dwutlenkiem węgla na zewnątrz.

Obecnie normy mówią, że każdy przewód kominowy powinien być poprowadzony pionowo. Jeśli potrzebne jest odchylenie, nie może ono przekraczać 30 stopni. Chodzi tutaj głównie o ograniczenie oporu powietrza. Większe odchylenia spowodowałyby, że cyrkulacja powietrza nie byłaby prawidłowa.