O ścianach dwu- i trójwarstwowych ciąg dalszy

W poprzednim artykule wyjaśniliśmy, na czym polega różnica pomiędzy ścianą dwu- a trójwarstwową. Dziś chcemy poruszyć temat kosztów budowy obu rodzajów, jak i napisać odrobinę o izolacji termicznej, jaką dają. Zachęcamy zatem do lektury, która, mamy nadzieję, pomoże Wam podjąć odpowiednie decyzje.

Izolacyjność – jak to wygląda w obu przypadkach?

Mogłoby się wydawać, że grubsza ściana będzie oznaczała lepszą izolacyjność termiczną. Musimy jednak przyznać, że nie jest to prawda. W obu przypadkach ta właściwość jest podobna. Warstwę ocieplenia w obu przypadkach najczęściej tworzy się ze styropianu lub wełny szklanej, co sprawia, że budynek posiada współczynnik przenikania ciepła U, który wymagany jest przez obecnie obowiązujące prawo budowlane. Jeśli inwestorowi zależy na lepszym współczynniku ocieplenia, wystarczy, że zastosuje on styropian lub wełnę o lepszych właściwościach.

Koszty budowy ścian dwu – trójwarstwowych

Można się spodziewać, że ściana trójwarstwowa może okazać się droższa w wykonaniu, aniżeli dwuwarstwowa, jeśli wykonamy je z tych samych materiałów. Nie ma się tutaj czemu dziwić. Koszt tej pierwszej z pewnością będzie większy, ponieważ należy brać pod uwagę budowę muru osłonowego z klinkieru lub innego materiału ozdobnego, który do tanich nie należy.

Porównując jednak koszt ściany trójwarstwowej wykonanej z tańszych materiałów niż dwuwarstwowa, może okazać się, że koszt budowy tej drugiej będzie o wiele wyższy. Nie da się zatem ukryć, że “punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”, a w tym przypadku koszt budowy poszczególnych ścian zależy od materiałów, z których zostaną zbudowane.

Nie tylko o ściany chodzi

Biorąc pod uwagę wszystkie koszty, jakie należy ponieść budując dom, trzeba mieć na uwadze, że budowa ścian trójwarstwowych, nawet jeśli wykonane zostaną z tańszych materiałów, może okazać się droższa. W praktyce takie ściany potrzebują szerszych fundamentów, które posiadają wyższą wytrzymałość. Muszą one bowiem unieść nie tylko ścianę nośną budynku, ale jego ocieplenie i ścianę osłonową.