Rozważnie budujemy dom – część druga

Dziś kolejna część cyklu o rozważnym budowaniu domu. Dowiecie się z niej o etapach budowy fundamentów, ale to nie wszystko. Poruszymy również temat ciekawostek, o których może nie mieliście pojęcia.

Dostosuj fundamenty do gruntu

W jednym z naszych artykułów opowiadaliśmy już o tym, jak ważne jest, aby fundamenty dobrać odpowiednio do gruntu, na którym postawiony będzie budynek. ość od tego zależy nie tylko wytrzymałość domu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jego użytkowników.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są ławy fundamentowe. Jednak pojawiają się przypadki, że te nie są wystarczające, dlatego też do budowy fundamentów stosuje się płyty fundamentowe najczęściej wykorzystuje się tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych lub gleby są grząskie. To rozwiązanie jest doskonałe, ponieważ w czasie podnoszenia się wód gruntowych nic nie dzieje się z budynkiem. Warto również podkreślić, że nie należy tutaj wykonywać kosztownej hydroizolacji ścian, czego nie uniknęlibyśmy stosując ławy.

Ogrzewane fundamenty? To naprawdę możliwe!

Jeszcze do niedawna nikt nie pomyślałby że nawet fundamenty mogą być ogrzewane. Obecnie takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane Jak działa? Otóż płyta fundamentowa zawiera specjalną instalację grzewczą, w której do jej ogrzania wykorzystuje się wodę albo powietrze. Rozwiązanie to pozwala nie tylko wyizolować budynek od gruntu, ale również działa jak ogrzewanie podłogowe. Oznacza to, że może ogrzewać pierwszą kondygnację budynku. Warto również podkreślić, że chroni budynek przed wodami gruntowymi.

Skarpa i inne wynalazki – co wtedy z fundamentem?

Jeśli przyjdzie Wam do głowy zbudować dom na skarpie, tutaj z pewnością nie przydadzą się płyty fundamentowe. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będą ławy, które należy zbudować tak, jak schody. Dzięki temu fundamenty będą odpowiednio dostosowane do kąta nachylenia terenu.

Jeszcze ciekawiej robi się w momencie, kiedy grunt nośny znajduje się w głębszych partiach ziemi, na przykład pod wodą. Wówczas należy zastosować betonowe pale, dzięki którym fundament będzie stabilny i bezpieczny dla całej konstrukcji.