Do czego służą pompy obiegowe?

Projektanci stosują różne rozwiązania sanitarne, aby doprowadzić efektywnie technologiczną ciecz. Pompy obiegowe reprezentują grupę hydraulicznych przepływowych. Dzięki swojej pracy wymuszają obieg cieczy w układzie zamkniętym, sprawiając, że domownik może się cieszyć ciepłymi kaloryferami. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jeszcze wyróżniają się pompy obiegowe, to zapraszamy do lektury. 

Zastosowanie pomp obiegowych

Klasyczne pompy obiegowe przeznaczone są do wymuszenia przepływu ciepłego nośnika, występującego w instalacji chłodzenia, klimatyzacji i centralnego ogrzewania. Urządzenia tego typu można wykorzystywać także zarówno w instalacjach centralnego ogrzewania o średnich, jak i dużych układach, występujących w obiektach biurowych i przemysłowych. 

Obiegowe pompy stanowią niezbędny element w instalacji ogrzewania, ponieważ podnoszą sprawność i efektywność całego systemu grzewczego. Praktycznie we współczesnych praktykach projektantów instalacji sanitarnych nie znajdziemy już systemów bez takiego urządzenia, ponieważ pompy obiegowe pozwalają zastosować przewody o mniejszych średnicach. Ponadto pozwalają one także skrócić długość samych przewodów, co w rezultacie przekłada się na płynniejszą regulacją pracy. 

Obecnie omawiane urządzenia są wmontowane już w nowoczesne kotły. Rozwiązanie tego typu spełnia potrzeby technologiczne, jeśli chodzi o proste instalacje grzewcze. W systemach tych bardziej złożonych, gdzie występuje na przykład ogrzewanie podłogowe, rekomenduje się zapewnienie dodatkowej obiegowej pompy. 

Powszechną praktyką jest także stosowanie zaworów odcinających przed i za urządzeniami, jakimi są pompy obiegowe

Pompy obiegowe – co warto o nich jeszcze wiedzieć?

Budowa pomp obiegowych jest dość prosta. Główna konstrukcja składa się z części hydraulicznej i silnika elektrycznego chłodzonego. Wszystkie elementy znajdujące się wewnątrz urządzenia wykonane są ze stali nierdzewnej, żeliwa i ceramiki. Główną przyczyną stosowania takich materiałów przez producentów jest chęć zabezpieczenia urządzenia przed korozją.