Szczelny dom – zaleta czy wada?

Szczelność danego pomieszczenia pozwala na utrzymanie w nim ciepła. Jest to szczególnie istotne w sezonie grzewczym, ponieważ idą za tym korzyści ekonomiczne. Stąd zamysł stworzenia plastikowych okien, którym przypisano większą szczelność niż w przypadku okien drewnianych. Jeżeli jednak celem jest maksymalne uszczelnienie okien, drzwi i innych otworów w budynku, to istnieje zagrożenie, że stanie się on miejscem, w którym nie ma wentylacji powietrza.

W praktyce taka szczelność może być poważnym niebezpieczeństwem. Co prawda uzyskane ciepło nie będzie ulatywać, ale mieszkańcy będą oddychać skażonym powietrzem. Jego cyrkulacja nie będzie bowiem możliwa w takim układzie zamkniętym. Niedopuszczalnym jest więc doprowadzanie do maksymalnej szczelności wewnątrz budynku, bo może się ona okazać niebezpieczną zasadzką. Dlatego tak ważna jest rola kratek wentylacyjnych, które odprowadzają skażone powietrze, a wprowadzają świeże. Kratki zawsze powinny mieć oczyszczone otwory i nigdy nie należy ich niczym wypełniać w celu uszczelniania. Taka właśnie funkcja kratek wentylacyjnych – muszą być nieszczelne, co pozwala na swobodny przepływ powietrza. Świeże powietrze wpływa na samopoczucie, koncentrację i stan organizmu.

Systemy kominowe Warszawa. Ciepłe, świeże i bezpieczne powietrze

Komin systemowy Hoch pasują do każdego rodzaju pieca. Warto postawić na sprawdzoną markę produktu, aby mieć pewność, że zapewni ona gwarancję niezawodności. Dobrą praktyką jest także regularne wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Nadmierna szczelność w budynku może doprowadzić do powstania grzybów, które czasami są niewidoczne a powodują poważne szkody. Przede wszystkim dokonują szkód zdrowotnych, które mogą być tragiczne w skutkach. Ponadto pojawienie się grzybów czyli nieestetycznych zacieków na ścianach lub sufitach, powoduje oszpecenie i czasami ciężkie do usunięcia plamy. Zdrowie jest kwestia nadrzędną a zatem należy mieć je na uwadze nawet w najbardziej prozaicznych kwestiach.