W jaki sposób wybrać najlepszy system kominowy?

Budowa domu, jego zakup, wymiana komina i w tych i innych sytuacjach musimy się liczyć z konieczność wybrania odpowiedniego dla potrzeb swoich i możliwości naszego budynku systemu kominowego. Pustak ceramiczny pozwoli nam zaoszczędzić miejsce, jednak jest również znacznym obciążeniem dla budynku i może pojawić się tylko w masywniejszych konstrukcjach, w związku z czym już na etapie projektu konieczne jest sprawdzenie czy możemy sobie na niego pozwolić. Jeśli nie to dobrym rozwiązaniem będzie system dwuścienny stalowy, który wyróżnia się lekkością i może być zastosowany jako system zewnętrzny, jak i w celu wypełnienia starego komina.

Komin a źródło ciepła

Wybierając kominy do pieców musimy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na wymagania, jakie są nam przez nie stawiane. Istotne są tu określone wymagania techniczne oraz wysokość komina. Znaczenie będzie miał również rodzaj paliwa, jakie będzie w nim wykorzystywane – zależnie od niego dobierana jest średnic przewodów kominowych.

Czym więc kierować się w czasie dokonywania wyboru?

Przede wszystkim na podstawie wszystkich parametrów budynku, sposobu ogrzewania, samych urządzeń które zostaną zastosowane powinniśmy określić, jaki rodzaj systemu kominowego będzie nam potrzebny. Następnie warto przeanalizować propozycje wiodących marek zajmujących się produkcją. Kominy systemowe, mogą doskonale spełniać swoją rolę latami, jednak powinny być odpowiednio dobrane do budynku, aby zachować ich pełną funkcjonalność i maksymalną trwałość.

Warto spytać o radę specjalistę

Często zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z wymagań budynku i komina i ich powiązań. Szukamy rozwiązań ekologicznego ogrzewania i pięknego wyglądu. System kominowy powinien być rozpatrzony już na etapie projektowym, i warto w tej kwestii zdań się na sprawdzonego specjalistę. Ewentualne remonty i wymiany w obrębie komina w przyszłości można przeprowadzać po konsultacji z architektem, inspektorem budowlanym i po uzyskaniu opinii kominiarskiej.