Co należy wiedzieć o wentylacji w domu jednorodzinnym?

Nasi najbliżsi powinni być dla nas najważniejsi. Oznacza to, że musimy zapewnić im jak najlepszy byt. I nie chodzi tutaj jedynie o wikt i miejsce do mieszkania, ale również odpowiednie warunki, które będą miały odpowiedni wpływ na ich samopoczucie i przede wszystkim zdrowie. Mając to na uwadze, w dzisiejszym artykule chcemy poruszyć temat niezwykle istotny dla każdego mieszkańca domu jednorodzinnego. Głównym tematem tego artykułu będzie zatem wentylacja i jej ogromny wpływ na zdrowie i życie mieszkańców.

Wentylacja grawitacyjna jedną z możliwości

Zastanawiając się nad rodzajem wentylacji, jaki powinno zastosować się w domu jednorodzinnym, należy skupić swoją uwagę na dwóch podstawowych – grawitacyjnej i mechanicznej.

Wentylacja grawitacyjna, nazywana także naturalną, wykorzystuje różnicę ciśnienia oraz temperatury panującej na zewnątrz i wewnątrz budynku. Dzięki tym różnicom możliwa jest całodobowa wymiana powietrza w pomieszczeniach. Przez zamontowany w kominie przewód wentylacyjny wydostaje się zużyte powietrze, zawierające zanieczyszczenia i dwutlenek węgla, ustępując tym samym miejsca czystemu powietrzu, które wpływa do domu poprzez nawiewniki umieszczone w oknach. Nie da się ukryć, że wentylacja grawitacyjna ma szansę działać prawidłowo tylko w momencie właściwych warunków atmosferycznych. Ten rodzaj wentylacji działa najlepiej w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi około 12 stopni C. Jeżeli temperatura spadnie powyżej tej wartości, wentylacja będzie zbyt intensywnie działać, jeżeli zaś wzrośnie, może okazać się, że nie będzie działać w ogóle lub będzie działała w ograniczonym zakresie.

Wentylacja mechaniczna kolejna możliwością

W domach jednorodzinnych była do tej pory rzadziej wykorzystywana, jednak nie oznacza to, że system ten nie nadaje się do tego typu miejsc. Wręcz przeciwnie. Nie da się ukryć, że choć jest droższy od tego tradycyjnego, jest również bardziej wydajny, ponieważ działa bez względu na to, jakie panują warunki pogodowe.