Remont komina – kiedy należy go zrobić?

Budując dom, zapewne nie zdajecie sobie sprawy z tego, że za jakiś czas trzeba będzie przeprowadzić remont. I nie chodzi tutaj jedynie o ściany, ale również o komin. Tak, ta część domostwa również wymaga po pewnym czasie renowacji. Czynność ta zapewni prawidłowe funkcjonowanie komina na kolejne lata.

Co powinno skłonić Cię do przeprowadzenia remontu komina?

Czy zauważyłeś, że po domu unosi się zapach spalin, a komin z zewnątrz jest ciemny? Dodatkowo na ścianach działowych, które dzielą komin od pokoi pojawiły się pęknięcia? Oznacza to, że szybko musisz przeprowadzić remont, ponieważ Twój komin nie jest w najlepszym stanie. W takim momencie nie zastanawiaj się dłużej, bo Ty i Twoja rodzina możecie być w niebezpieczeństwie.

Od czego rozpocząć renowację komina?

Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać podczas remontu jest jego rozwiercenie i dogłębne frezowanie komina. Jest to konieczne, ponieważ należy wyrównać wszelkie nierówności, które przez lata powstały w ciągu wentylacyjnym.

Frezowanie pozwala również pozbyć się pozostałości, które mogły pojawić się w kominie podczas procesu spalania lub ciał obcych, które często dostają się do komina od góry. Bez względu na to, co znajduje się w kominie, musi on być gruntownie oczyszczony, aby na nowo stał się całkowicie drożny.

Instalacja wkładu kolejnym krokiem remontu

Rozpoczynając remont komina, musimy kupić nowy wkład kominowy, który zostanie wprowadzony zaraz po jego udrożnieniu i oczyszczeniu. Pamiętaj, aby był on wykonany ze stali żaroodpornej i kwasoodpornej. Właściwości te sprawią, że Ty i Twoja rodzina będziecie bezpieczni, ponieważ wkład będzie odporny na kwaśne elementy spalania, jak również na wysoką temperaturę, która podczas wspomnianego spalania się pojawia.

Jeśli nie znasz się na remoncie komina i tak naprawdę nie wiesz co krok po kroku należy zrobić, najbezpieczniej będzie, jeśli zatrudnisz do tego zadania profesjonalną firmę, która wykona to zadanie dobrze, dając domownikom poczucie bezpieczeństwa.