Ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnych – skąd się bierze?

Brak nasady kominowej oraz podobna temperatura występująca wewnątrz budynku i na zewnątrz powodują, że może dochodzić do pojawienia się ciągu wstecznego, czyli do cofnięcia spalin i zanieczyszczonego powietrza, co powoduje zaburzenie ciągu. Dziś postaramy się opowiedzieć o przyczynach tego zjawiska, jak również dać Wam kilka rad, które pozwolą pozbyć się tego problemu.

Ciąg wsteczny – dlaczego powstaje?

CIąg wsteczny powstaje z wielu różnych przyczyn. Najczęściej spotykanym problemem jest zła budowa komina – zła wysokość, nierówna powierzchnia wewnętrzna lub nieodpowiedni przekrój. Innym, również często spotykanym powodem jest zbyt dobre uszczelnienie budynku.Naturalny ciąg jest wówczas o wiele słabszy. Innym powodem, najczęściej spotykanym w górach lub nad morzem są warunki atmosferyczne, a w szczególności silne wiatry.

Co można zrobić, aby ciąg wsteczny się nie pojawiał?

Jeśli zauważyliście, że w Waszym mieszkaniu pojawił się ciąg wsteczny, zapewne zastanawiacie się, co zrobić, żeby pozbyć się tego niechcianego zjawiska. Nie da się bowiem ukryć, że nieprawidłowe funkcjonowanie ciągu znacznie pogarsza codzienne użytkowanie pomieszczeń, które o wiele szybciej się wychładzają. Najczęściej dochodzi do takich sytuacji w kuchni lub łazience. Warto zniwelować ten problem, ponieważ może on doprowadzić do problemów z oddychaniem lub nawet podtrucia wskutek nagromadzenia się w pomieszczeniu gazów.

Jednym z najlepszych i najczęściej wykorzystywanych sposobów na pozbycie się ciągu wstecznego jest zamontowanie na kominie nasady kominowej. Dzięki niej przepływ powietrza będzie prawidłowy, a ciąg wsteczny zniknie. Nasady kominowe można wybierać spośród różnych wariantów. Należy jednak pamiętać o tym, jaki przekrój ma komin i czy chcemy, aby ta była do niego przymocowana, czy po prostu umiejscowiona w środku. Ważnym jest, abyście zdawali sobie sprawę, że bez względu na rodzaj, każda nasada kominowa wykorzystuje siłę wiatru. Warto jednak wybrać taką, która jest w stanie poradzić sobie ze wstecznym ciągiem nawet, jeśli wiatr jest niezwykle słaby.