W pełni drożny komin nie musi być przebudowywany podczas remontu. Można do jego uszczelnienia wykorzystać wkłady kominowe dostępne na rynku. Ich rodzajów jest wiele, jednak najczęściej stosuje się wkłady stalowe lub wkłady ceramiczne. Zanim jednak dokonacie zakupów, sprawdźcie jaki przekrój ma Wasz komin, ponieważ polskie prawo jasno określa, że wkład może zostać zamontowany tylko w kominach, których przekrój jest większy niż 14×14 cm. Dlaczego wymiar musi być właśnie taki? Otóż okazuje się, że okrągły przekrój dymowy nie może być mniejszy niż 15 cm.
Czym zamontować wkład kominowy?
Kupując gotowe zestawy, na pewno znajdziecie w nich nie tylko wkład kominowy kwasoofporny, ale również poszczególne elementy do jego montażu, w skład których wchodzą:
- zbiornik kondensatu, wyposażony w rurkę odprowadzającą;
- trójnik przyłączeniowy;
- segment rewizyjny z pokrywą.
Co zrobić, kiedy ma się już zestaw?
Zanim zaczniecie montaż wkładu, pierwszą czynnością, jaką należy wykonać będzie sprawdzenie drożności komina,a następnie jego wyczyszczenie. Następnie wybierzcie średnicę i grubość ścian wkładu, który będziecie chcieli zamontować w kominie. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest ustalenie, gdzie swoje miejsce znajdzie trójnik oraz wyczystka. Dzięki tej informacji możliwe będzie wykonanie odpowiednich otworów, w których następnie umieszczona zostanie wyczystka. Tę łączy się jednocześnie ze zbiornikiem kondensatu. Powyżej tych części należy zamontować trójnik, który łączy się z czopuchem. Te zabiegi pozwolą przygotować komin do głównego zadania, czyli zamontowania w kominie wybranego wkładu.
Instalujemy wkład kominowy
Wkład kominowy należy montować od góry. Poszczególne odcinki rur umieszczane są wewnątrz komina. Nie da się włożyć od razu całego wkładu, chyba, że komin jest bardzo niski. Pamiętać należy, że wkład kominowy zawsze musi mieć trochę luzu, nie można go montować na sztywno, ponieważ w momencie nagrzania może się rozszerzać, co może doprowadzić do pęknięcia czapy.