Strop to jedna z ważniejszych części konstrukcyjnych każdego powstającego budynku. Pełni on wiele funkcji, jednak najważniejszą jest bezpieczeństwo i komfort użytkowania domu. Dziś przedstawiamy podstawowe informacje, które powinien posiadać każdy człowiek. Dzięki nim z pewnością będziecie lepiej rozumieć, jak ważny jest ten element każdego budynku.
Czym dokładnie jest strop?
Jest to element konstrukcyjny budynku, znajdujący się w pozycji prostopadłej do ścian. Jego głównym zadaniem jest oddzielenie od siebie poszczególnych kondygnacji, jak również przeniesienie obciążeń postawionych na nim rzeczy, które otaczają ściany nośne i słupy. Dolna część stropu zawsze jest sufitem niższej kondygnacji, zaś górna podłogą tej, która znajduje się powyżej niego. Liczba stropów położonych w jednym budynku jest zależna od tego, ile zostało przewidzianych pięter.
Różne rodzaje stropów
Nie da się ukryć, że co budynek to inny strop. Ba, na upartego, w jednym budynku można również zamontować różne stropy. Warto podkreślić, że strop można wykonać z różnych materiałów. Do niedawna wykorzystywało się jedynie drewno, które w późniejszych budynkach zastępowano stalą lub betonem. Obecnie w naszym kraju najpopularniejsze są stropy żelbetowe. Czym wyróżniają się na tle innych? Przede wszystkim dużą wytrzymałością i odpornościa na ogień. Ostatnia właściwość jest niezwykle ważna podczas pożarów domów mieszkalnych. Żelbetowy strop może być wykonany na kilka sposobów. Pisaliśmy o nich w poprzednim artykule (jako strop monolityczny, gęstożebrowy, płytowo – belkowy itp.).
Dlaczego stropy prefabrykowane stają się coraz popularniejsze?
Choć do niedawna domy budowane z prefabrykatów (w tym również stropy) były przeznaczone jedynie dla zamożnych klientów, obecnie zaczyna się to zmieniać. Owszem, materiały są droższe, jednak biorąc pod uwagę fakt, że miesiącami trzeba doglądać ekipę, która buduje nasz dom i przez to ponosić dodatkowe koszty, może okazać się, że wybudowanie domu z prefabrykatów będzie o wiele tańsze, niż budowanie go w tradycyjny sposób.