Co wybrać – ława fundamentowa czy płyty fundamentowe? – część III

Dziś przedstawiamy ostatnią część cyklu o ławach i płytach fundamentowych. Odpowiemy w niej na pytanie, jaka jest cena obu rozwiązań, a także które najlepiej wybrać. Mamy nadzieję że cały cykl pomoże Wam dokonać odpowiednich decyzji, które w przyszłości zaowocują w bezpiecznym mieszkaniem w postawionym budynku.

Cena – nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie

Jeżeli myślicie, że damy tutaj jednoznaczną odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie jest tańsze, niestety musimy Was rozczarować – taka odpowiedź nie istnieje. Każda budowa i czynniki z nią związane są różne, co oznacza, że dla jednych lepszym rozwiązaniem będzie ława fundamentowa, a dla innych płyty.

W założeniu, że budynek będzie stawiany na suchym i zwartym podłożu, koszt ławy fundamentowej będzie niewielki i wyniesie niecałe 21 000 zł, jeżeli stawiany będzie budynek o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Jeśli jednak dom budowany będzie na grząskim podłożu, cena znacznie wzrośnie.

Biorąc te same wytyczne pod uwagę, koszt budowy płyty fundamentowej o grubości około 20 cm wynosi niecałe 22 000 zł. Jeśli warunki byłyby trudniejsze, a dom miał nadal 100 metrów kwadratowych, koszt takich fundamentów wyniesie zaledwie 25000 zł.

Jak widać, z góry można założyć, który z fundamentów będzie tańszy. Wszystko jednak zależy od tego, na jakim gruncie będzie posadowiony dom oraz jaką będzie miał powierzchnię. Podczas dokonywania obliczeń, należy także wziąć pod uwagę ceny materiałów, jakie panują na lokalnym rynku.

Czy odpowiemy na początkowe pytanie – płyta czy ława?

Bardzo chcielibyśmy dać Wam jednoznaczną odpowiedź, jednak jest to niemożliwe, ponieważ nie da się jednoznacznie określić, co jest lepsze – płyta czy ława. Pamiętajcie jednak, aby nie kierować się jedynie względami ekonomicznymi. Znacznie ważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowników danego budynku. Warto zatem rozważyć droższe rozwiązanie, które pozwoli na jego zapewnienie., Pamiętajcie również o tym że płyta fundamentowa posiada lepszą nośność, a co ciekawe może służyć jako podłoga na pierwszej kondygnacji budynku.