Różnice pomiędzy kominami

Decydując się na kominek, musisz mieć na uwadze, aby podczas wyboru komina, zwrócić na niego szczególną uwagę. Okazuje się bowiem, że obecnie, zupełnie inaczej niż kiedyś, kominek bardzo często używany jest do ogrzewania całego domu. Jak możesz się spodziewać, ma to ogromny wpływ na to, jaki komin powinieneś wybrać. Decydując się na budowę wspomnianej części domu, musisz mieć na uwadze, że do postawienia komina może zostać wykorzystany zarówno pustak kreamzytowy, jak i pustak kominowy, czy też pustak betonowy. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. 

Klasyczny czy nie? Oto jest pytanie

Decydując się na montaż kominka, obecnie nie patrzy się na jego walory estetyczne, ale przede wszystkimna wydajność urządzenia oraz ocronę środowiska. Dlatego też spora liczba inwestorów zwraca również uwagę na kominy, które będą pasowały do tego elementu wystroju wielu salonów. Zanim ostatecznie wybierzesz, pamiętaj o tym, aby przeprowadzić w pierwszej kolejności analizję warunków, w jakich będzie pracował kominek. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko częstość jego wykorzystania, ale również paliwo, jakie wykorzystasz do ogrzewania domu lub mieszkania. 

Decydując się na klasyczny komin murowany, jak wspomnieliśmy powyżej, powinieneś wziąć pod uwagę odpowiednie pustaki, z których będzie wykonany. Jeżeli będziesz miał do czynienia z tzw. spalinami suchymi, z powodzeniem możesz postawić na tradycyjny komin murowany. Czym są suche spaliny? To takie zanieczyszczenia, które po wyjściu z kominka, przez całą drogę w kominie utrzymują stałą, wysoką temperaturę. Takie spaliny nie wychładzają się podczas drogi, dzięki czemu nie wytrąca się para wodna. Aby w kominie nie pojawiała się para wodna, spaliny muszą mieć temperaturę nie niższą niż 260 stopni Cesjusza. Dlatego też musisz pamiętać o tym, że wybierając kominek jako formę ogrzania domu lub mieszkania, powinieneś kupować zawsze suche drewno. Nie może być wilgotne, ponieważ wydostające się spaliny będą miały znacznie niższą temperaturę.