Dach w domu jednorodzinnym – wydaj więcej, oszczędzaj później

Współczynnik ciepła, który w normach oznacza się literą U pokazuje to, czy dach lub inna przegroda stosowana w budynku będzie dawała ciepło. Dziś opowiemy Wam o tym, dlaczego warto więcej wydać na dach, a tym samym sprawić, że wspomniany współczynnik będzie trzymał się maksymalnych granic.

Od czego zależy uzyskanie maksymalnych wartości współczynnika ciepła i dlaczego jest to tak istotne?

Jedno jest pewne – na budowie dachu nie należy oszczędzać. I nie chodzi tutaj o normy, które musi spełniać budynek oddany do budynku, ale przede wszystkim o oszczędności, które możemy posiadać, jeśli podczas budowy wykorzystamy droższe i lepsze materiały.

Od 2017 roku współczynnik ciepła musi kształtować się na poziomie 0,18 W/(m²K). Od tego roku w każdym z budowanych budynków, również w domach jednorodzinnych nie może przekraczać tej wartości. Musicie również wiedzieć, że w roku 2021 normy zostaną jeszcze bardziej zaostrzone i współczynnik ciepła nie będzie mógł przekraczać 0,15 W/(m²K).

Dla tych, którzy budowali dom kilka lub kilkanaście lat temu mamy dobrą (a może złą?) wiadomość – obowiązują ich przepisy, które obowiązywały w latach, kiedy otrzymali pozwolenie na budowę. Jeśli współczynnik ciepła był wówczas większy, taki może utrzymywać się po renowacji dachu. Oznacza to jednak, że dom nie będzie energooszczędny, a przecież wszyscy do tego dążą – aby mieć jak największe oszczędności.

Jakie materiały izolacyjne wybrać na dach?

Budując dom trzeba uważnie dobierać wszystkie materiały. Im wyższa ich jakość, tym bardziej energooszczędny dom i większe oszczędności w przyszłości. Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ każdy dach jest ocieplony. Warto zatem wybrać droższe, ale lepsze materiały, które sprawią, że dach będzie izolował ciepło, które będzie dochodzić do niego z wnętrza domu. Do ocieplenia dachu stromego, który obecnie jest najpowszechniejszy wybierz płyty lub maty wykonane z wełny mineralnej, które posiadają wysoki współczynniki sprężystości i mały ciężar objętościowy.