Odpowiednia izolacja dachu to podstawa przyszłych oszczędności

Nie da się ukryć, że podczas budowy dla inwestora ważna jest nie tylko konstrukcja, ale również możliwe oszczędności. Dlatego też podczas budowy dachu powinno wybierać się materiały izolacyjne, które w przyszłości zaowocują wspomnianymi oszczędnościami.

Dziś opowiemy o niektórych materiałach, które dobrze izolują dach, a tym samym sprawiają, że w przyszłości ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz. Zachęcamy do lektury.

Jaki materiał ociepleniowy wybrać?

Aby konstrukcja nie była zbyt ciężka, a jednocześnie dobrze izolowana, warto do dachów stromych wybrać płyty lub maty wykonane z wełny mineralnej. Posiadają one dużą sprężystość i mały ciężar objętościowy, dzięki czemu są podatne na wymagania robotników i nie obciążają dachu.

Niektórzy stosują też płytę ze sprężystego styropianu albo specjalnie na ten cel wykonane sztywne płyty z poliestru XPS. Dla tych, którym zależy na ponadstandardowych parametrach, przeznaczone są materiały, którymi można również ocieplić krokwie. Minimalizują one powstawanie mostków termicznych, jednocześnie nie zmniejszając kubatury poddasza. Mowa tutaj o specjalnych płytach, które można układać wewnątrz konstrukcji, a w których umieszczono specjalny izolator. Materiał ten przykleja się do spodniej części krokwi.

Jaka powinna być standardowa grubość ocieplenia?

Aby sprostać przepisom budowlanym, które mówią o współczynniku przewodzenia ciepła – U, należy zastosować standardowe ocieplenie dachu o grubości 20 cm. Jeżeli inwestorowi zależy na tym, aby jego dom był jeszcze bardziej energooszczędny, może zastosować ocieplenie o grubości 30 cm. Posiadając dobry materiał termoizolacyjny, może tym samym obniżyć współczynnik u do 0,14 W/(m²K).
Warto tutaj podkreślić, że na rynku dostępne są również materiały, które zapewniają doskonałą izolację cieplną nawet przy niższej grubości ocieplenia. Mowa tutaj o piance poliuretanowej PIR. Ten materiał sprawia, że wystarczy 16 cm ocieplenia, a przepisy budowlane, dotyczące współczynnika ciepła U, zostaną spełnione.