Dach to jeden z ostatnich elementów, które tworzy się podczas budowy domu. Należy tutaj podkreślić, że jest on jednym z ważniejszych elementów, ponieważ to dzięki niemu możliwe jest zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu. Wystarczy, że inwestor kupi odpowiedni materiał izolacyjny, który fachowcy zamontują na tej części domu.
Warto również podkreślić, że odpowiednie ułożenie w poszczególnych warstw, jest tutaj niezwykle ważne. Okazuje się bowiem, że ocieplony dach to wielowarstwowa konstrukcja, która zbudowana jest części. Opowiemy o nich w dzisiejszym artykule.
Warstwy dachu – co powinieneś o nich wiedzieć?
Każdy, kto choć raz budował dom, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dach jest jedną z ważniejszych konstrukcji. Widoczna dachówka to tylko jeden z elementów, które się na nim znajdują. Tak naprawdę jest to konstrukcja, która składa się z wielu warstw, z których każda jest niezwykle istotna. Należą do nich:
- pokrycie właściwe
- izolacja wiatrochronna
- izolacja termiczna
- izolacja paroszczelna
Każda z tych warstw pełni określoną funkcję. Każda z nich jest potrzebna, ponieważ dzięki nim dach staje się ciepły. Odpowiednie ich ułożenie jest niezwykle ważne, dlatego powinniśmy zatrudnić do tego fachowców. Wbrew pozorom najtrudniejszym zadaniem nie jest zbudowanie dachu z krokwi, łat i drewna, a odpowiednie ułożenie wspomnianych wyżej elementów.
Jak ułożyć poszczególne warstwy?
Warto pamiętać że warstwy izolacyjne muszą być ułożone w sposób, który umożliwia odprowadzenie wody z termoizolacji. Fakt ten jest niezwykle ważny, ponieważ pojawienie się wilgoci w izolacji termicznej, może spowodować obniżenie parametrów termoizolacyjnych dachu. Wspomniane odprowadzenie buduje się, tworząc szczelinę wentylacyjną pomiędzy izolacją wiatrową i termoizolacyjną. Można także zastosować folię paroprzepuszczalną, którą układa się bezpośrednio na termoizolacji. Jeśli nie jesteście pewni, które rozwiązanie jest najlepsze w Waszym przypadku, warto zapytać fachowców, których zatrudniliście do wykonania tego zadania.