Kształtki kominowe to niezbędne elementy budulcowe dobrego komina. Odpowiednie wymiary i kształt, pustak kominowy osiąga dzięki odlewaniu w specjalnej formie. Jedną z jego charakterystycznych cech, jest spory otwór na środku, przeznaczony do poprowadzenia rur kominowych.
Kształtki kominowe- najważniejsze funkcje
Pustaki kominowe służą głównie do obudowywania podstawowych części kominów. Stanowią one ich zewnętrzną powłokę. Ich zadaniem jest ochrona i izolacja termiczna wewnętrznych części komina. Można wykorzystać je także do wszelkich przewodów odprowadzania spalin i systemach wentylacyjnych.
Niezawodne i trwałe pustaki ceramiczne
Cena pustaków ceramicznych, jest niewielka w porównaniu z zaletami jakie niesie ich użycie w systemach kominowych. Materiał z jakiego są wykonane zapewnia bardzo dobrą izolację i szczelność. Te funkcje wspomaga także łącząca je, kwasoodporna zaprawa. Rodzaj zaprawy chroni obudowę komina przez uszkodzeniami w skutek działających na niego substancji chemicznych, uwalnianych w procesie spalania paliwa. Doskonała szczelność systemu decyduje o dobrej pracy komina i niweluje możliwość osłabiania się ciągu. Elementy te są także trwałe i nie poddają się działaniu warunków atmosferycznych. Niska waga materiału to kolejna ważna zaleta jaką posiadają pustaki ceramiczne. Cena pojedynczego egzemplarza to ok. 13 zł.
Tani i odporny- pustak kominowy keramzytowy
Pustaki keramzytowe lub keramzytobetonowe są ostatnimi czasy, nieco mniej popularne niż ich wersje ceramiczne. Mimo tego, spełniają swoje funkcje bez zarzutu, a ich cena jest nawet kilkukrotnie niższa niż w przypadku egzemplarzy ceramicznych. Pustak kominowy keramzytowy jest odporny na siarczyste mrozy, jak i ekstremalnie wysokie temperatury, występujące w systemach odprowadzania spalin.
W razie pożaru sadzy, pustaki te nie zajmą się ogniem. Wykazują również zadowalająco wysoką odporność na wilgoć i czynniki pogodowe. Kształtki kominowe z keramzytobetonu to nadal dobry i bezpieczny wybór elementów osłony komina.