Materiały, z których wykonuje się pustaki kominowe

Do obudowywania kominów używa się pustaków z otworem w środku, przeznaczonym do poprowadzenia rury. Pustak taki, może być wykonany z różnego rodzaju materiałów, różniących się od siebie wytrzymałością i innymi parametrami. W sklepach dostępne są np. pustaki ceramiczne, betonowe i keramzytowe.

Pustaki betonowe i keramzytobetonowe

Pustak keramzytowy jest znanym budulcem pionów kominowych. Osiąga bardzo dobre parametry podczas wystawienia na skrajne temperatury. Jest to ważne, szczególnie podczas najzimniejszych miesięcy, gdy temperatury na zewnątrz i wewnątrz komina, są najbardziej skrajne. Jednoczesne działanie tych dwóch czynników, może doprowadzić do szybkiego kruszenia się materiałów, lecz pustak keramzytowy radzi sobie w takich sytuacjach doskonale. Można wykorzystywać go zarówno do budowy kominów w domach, jak i w budownictwie publicznym. Pustak keramzytowy waży niewiele i nie wchłania wilgoci.

Pustaki betonowe, używane są do budowy systemów kominowych od bardzo dawna. Wykonuje się je z mieszanki cementowo- wapiennej. Dziś wykorzystywane są najczęściej w systemach wentylacyjnych. Pustaki betonowe posiadają dużą zaletę, jaką jest szybki montaż.

Najczęściej wybierane- pustaki ceramiczne

W kominach nowych budynków znajdziemy najczęściej pustaki ceramiczne. Cechują się one doskonałymi parametrami. Są bardzo lekkie, a przy tym także wytrzymałe na działanie potencjalnych czynników wpływających na erozję i uszkodzenia. Dzięki temu nadają się do użycia zarówno w systemach wentylacyjnych, jak i spalinowych. Szkodliwe czynniki odpowiednie dla miejsca swojego przeznaczenia, to przede wszystkim ciepło i związki fluoru. Pustaki ceramiczne są odporne na wysokie temperatury. Wytrzymują kontakt z substancjami chemicznymi powstałymi w procesie spalania wszelkiego paliwa oraz pożary sadzy. Pustaki ceramiczne to prawdopodobnie najlepszy i najbardziej uniwersalny wybór do nowoczesnych systemów kominowych, korzystających z paliw stałych bądź ciekłych. Inwestując w ten rodzaj pustaka, decydujemy się na trwały produkt, który posłuży nam przez wiele lat.