Fotowoltaika na starych zasadach tylko do końca marca 2022 roku

Myślisz o założeniu instalacji fotowoltaicznej? W takim razie fotowoltaika na starych zasadach może już Cię nie obejmować. Duże zmiany miały wejść od 1 kwietnia 2022 roku w kwestii rozliczania. Niestety nowy sposób zaproponowany przez rząd jest w praktyce mniej korzystny dla prosumentów. Co oznaczają zmiany? Informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule. 

Net-metering a net-billing

W 2021 roku sposób rozliczania wytworzonej energii z paneli fotowoltaicznych był bardzo niejasny. W celu ujednolicenia zasad dotyczących rozliczania rząd ogłosił zmiany, które mają wejść w życie od 1 kwietnia 2022 roku. Fotowoltaika na starych zasadach będzie mogła być rozliczana do 31 marca 2022 roku.

Jednak przy instalacji typu on-grid określenie tj. fotowoltaika według starych zasad nie jest dla wszystkich zbyt jasna. Wyjaśniamy, że istnieją dwa sposoby rozliczania energii słonecznej wytworzonej z fotowoltaiki: net-metering oraz net-billing.

Net-metering polega na tym, że właściciel instalacji wytwarza energię, a nadwyżkę przekierowuje do sieci. Wprowadzana nadwyżka, jednak jest w późniejszym okresie odbierana przez właściciela w 80%. W rezultacie prosument może się cieszyć niskimi rachunkami w ciągu roku, nawet gdy panele nie będą miały pola do popisu przez pogodę.

Drugim sposobem jest net-billing. Jest to niestety mniej atrakcyjna opcja dla prosumenta. Właściciel instalacji sprzedaje nadwyżkę do sieci natomiast, aby móc ją odbierać (jak przy net-metering), będzie mógł ją odsprzedać po stawce rynkowej. W praktyce sprzedaje się taniej, a kupuje drożej. Fotowoltaika na starych zasadach była zatem korzystniejsza. 

Zmiany w kwietniu 2022 roku 

Połowa 2022 roku jest okresem dużych zmian dla prosumentów. Fotowoltaika na starych zasadach będzie mogła być rozliczana tylko w przypadku instalacji typu on-grid. System solarny działający na zasadzie off-grid będzie musiał już uwzględniać rozliczenie według net-billingu. Nie da się ukryć, że zmiany są dotkliwe, ponieważ net-billing sprawia, że fotowoltaika zwraca się znacznie dłużej.