Co wybrać – ława fundamentowa czy płyty fundamentowe? – część I

Każdą budowę, bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny, czy blok mieszkalny, rozpoczyna się od postawienia fundamentów. Zanim zaczniemy je tworzyć, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, aby podjąć właściwe decyzje. Przede wszystkim należy wiedzieć, dlaczego fundamenty są tak ważne w każdym budynku.

W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić część istotnych informacji. Kolejne opiszemy w następnych artykułach. Zapraszamy zatem na nasz cykl.

Rodzaje fundamentów

Fundamenty można podzielić na dwa rodzaje – ławy fundamentowe i płytę fundamentową. Jeszcze do niedawna, do budowy domów jednorodzinnych wykorzystywano ławy fundamentowe. Dziś jednak odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz płyty fundamentowej. Aby odpowiednio dobrać rozwiązanie, należy dowiedzieć się nie tylko tego na czym polegają oba rozwiązania, ale również jakie posiadają wady i zalety. Właśnie na tym skupimy się w cyklu, o którym wspomnieliśmy na początku artykułu.

Płyta fundamentowa – ogólna charakterystyka

Płyty fundamentowe powstały stosunkowo niedawno. Pierwsze z nich położono w latach 80-tych. Wykorzystuje się je głównie w krajach, gdzie jest niesprzyjający klimat. Płyta fundamentowa równomiernie przenosi obciążenia do gruntu. Jej największą zaletą jest duża nośność.

To co może odstraszać potencjalnych użytkowników to znacznie większa powierzchnia płyty fundamentowej od tradycyjnej ławy. Jest to zarówno jej zaleta jak i wada. Nie da się ukryć że płyty fundamentowe dopiero wchodzą na polski rynek jednak już teraz mają swoich zwolenników. Nic w tym dziwnego, ponieważ płyta fundamentowa nie kosztuje dużo, a znacznie przyspiesza szybkość budowy.

Etapy budowy płyty fundamentowej

Budowa płyty fundamentowej opiera się na czterech głównych etapach:

  • Usunięcie humusu
  • Ułożenie warstwy podkładu wraz z drenażem
  • Wykonanie płyty fundamentowej
  • Położenie izolacji, zarówno przeciwwilgociowej, jak i termicznej. Warto podkreślić że izolację można umieścić także pod fundamentem