Pierwszym krokiem na drodze wydłużenia trwałości komina, jest dobór jego elementów pod kątem użytkowanego pieca oraz materiału lub surowca energetycznego. Warto mieć na uwadze także jakość komponentów systemu, gdyż słabej jakości elementy, trzeba będzie prędko wymienić.
Kominy hybrydowe- wkłady kominowe ceramiczne
W nowoczesnych kominach hybrydowych, mamy do czynienia z ceramiką izostatyczną. Rura do komina jest dzięki temu odporna na rozmaite związki chemiczne, które mogą przyczyniać się do szybkiej erozji materiałów. Wkłady kominowe ceramiczne można także ocieplić przy pomocy izolatora termicznego, dzięki któremu rura do komina będzie spełniała swoje zadanie jeszcze lepiej. Systemy hybrydowe są z powodzeniem stosowane jako niezależne kominy, niewymagające obudowy. Nie trzeba zatem, w ich przypadku, inwestować w pustaki kominowe. Wkłady kominowe ceramiczne nadają się do odprowadzania spalin z paliw stałych oraz oleju i gazu.
Żaroodporna rura do komina
Wkłady kominowe żaroodporne nadają się do kontaktu z produktami ubocznymi spalania paliw stałych, takich jak: drewno, węgiel i biomasa. Dzięki temu łączy się je z nowoczesnymi kotłami, zastępując starsze rozwiązania. Odporność na bardzo wysokie temperatury, zabezpiecza je przed uszkodzeniami np. wskutek pożaru osadzającej się sadzy. Żaroodporna rura do komina jest na tyle gruba, że nie grożą jej w takich sytuacjach odkształcenia i osłabienia materiału.
Sprawny system kominowy- nie zapomnij o pustakach!
Aby odpowiednio dobrana rura spełniała swoje zadanie, trzeba pamiętać także o wyborze dobrych materiałów do obudowy. Pustaki kominowe dzielą się na kilka rodzajów, spośród których często wybierane są te pokryte od środka warstwą ceramiczną. Dzięki temu dodatkowi, pustaki kominowe są o wiele bardziej odporne na ekstremalnie wysoką temperaturę oraz działanie związków chemicznych. Gładka, szczelna wyściółka osłania pustak, przed wnikaniem doń szkodliwych substancji. Nadają się do zastosowania zarówno przy odprowadzaniu spalin, jak i do wentylacji.