Solidny fundament to podstawa

Wykonywanie prac budowlanych na terenie o niskiej nośności bez wątpienia jest ogromnym wyzwaniem. Aby zapewnić bezpieczeństwo w trakcie przyszłego użytkowania obiektu, koniecznie trzeba mieć na uwadze solidne fundamentowanie. W takich przypadkach grunt musi zostać wzmocniony albo fundamenty muszą się opierać na niższych, solidniejszych warstwach. Dzięki temu możliwe będą kolejne etapy prac budowlanych oraz korzystanie z budowli po zakończeniu inwestycji.

Różnorodne pale na miarę oczekiwań

Wybór określonej metody fundamentowania uzależniony jest między innymi od warunków i parametrów, jakimi dysponuje podłoże. Dlatego kluczowym aspektem całej inwestycji jest projektowanie posadowień, które powinno być wykonane przez sprawdzonych ekspertów. Nieodpowiednie grunty mogą sprowadzić niebezpieczeństwo na wykonawców prac oraz użytkowników budynków. Na szczęście nowoczesne rozwiązania umożliwiają wykonanie wzmocnień, które pozwalają odpowiednio przygotować się do inwestycji. Oczywiście najpierw warto mieć odpowiednie rozeznanie co do jakości gruntu. Profesjonalne badania umożliwiają dokładne zaplanowanie wszystkich etapów inwestycji. Eksperci mogą dzięki temu wykonać optymalny projekt posadowień.

Projektowanie posadowień ma znaczenie. Jakie pale najlepsze?

Istnieje wiele możliwości wzmocnienia gruntu, a pale są jedną z nich. Dzięki nim obciążenie budynku przenoszone jest na niższe warstwy gruntu. Na wyższych bowiem niemożliwe jest posadowienie obiektu, zwłaszcza jeśli mowa o dużej kubaturze. Betonowe pale umieszczane są w gruncie na kilka sposobów. Najpierw wiercone są otwory, a po usunięciu urobku otwór zalewa się odpowiednią mieszanką. Można się też zdecydować na inną metodę, czyli wwiercanie z jednoczesnym rozpychaniem gruntu. Jest to na pewno czystsze rozwiązanie, ponieważ nie ma problemu pojawiającego się urobku. Po zalaniu betonem otwory są dodatkowo zbrojone, co zapewnia wysoką jakość. Wybór konkretnej metody uzależniony jest od jakości gruntu czy na przykład otoczenia, chociażby istnienia wokół innych budynków.