Kominek w domu i podłączenie do niego komina

Gdy budujemy lub kupujemy dom to zwykle właśnie kominek jest jednym z marzeń. Wyobrażamy sobie zimowe wieczory przy kominku, jako źródle ciepła i w przyjemnej atmosferze. Należy jednak pamiętać, że sam kominek i to co widzimy z niego w naszym domu to jedno, jednak niezbędny jest cały system, który będzie skutecznie odprowadzał dym, stanowił dla niego odpowiednią wentylację, a jednocześnie będzie bezpieczny i nie będzie groził pożarem. Wykonanie kominka powinno więc zostać zaplanowane i zrealizowane przez profesjonalistę.

Komin do kominka – na co zwrócić uwagę?

Jeśli w domu ma znajdować się zarówno kominek, jak i piec do ogrzewania całej nieruchomości, to koniecznie należy odpowiednio rozplanować te instalacje, połączyć je ze sobą dla oszczędności miejsca, jednak w umiejętny sposób. Komin do kominka musi w pełni wyciągać dym i sadze na zewnątrz, aby możliwe było uniknięcie zniszczeń i osadzania się sadzy we wnętrzu. Bardzo istotna będzie tu odpowiednia drożność wentylacji i dokonywanie regularnych przeglądów całego systemu.

Wyczystki kominowe do kominka

Wielu producentów za kominów i kominów zakłada, że konieczne są tzw. wyczystki kominowe, czyli specjalne pojemniki, miseczki za drzwiczkami, w których gromadzą się skropliny, które mogą powstać w procesie palenia. Czasem problemem jest dobranie odpowiedniego miejsca na jej zamontowanie, gdyż powinna ona być jednocześnie łatwo dostępna i stosunkowo niewidoczna dla domowników oraz gości. Można je montować w dowolnej ze ścian komina, więc możemy je umieści w zdecydowanie mniej reprezentatywnym pomieszczeniu niż salon.

Czopuch- ważny element podłączenia

Czopuch komina to rura, która stanowi połączenie kominka z kanałem w kominie. Jest on połączeniem otworów wylotowych, w związku z czym w dużej mierze odpowiada za to, że dym znajdzie się na zewnątrz, a nie pozostanie we wnętrzu naszego domu. Montaż czopucha powinien być precyzyjny i profesjonalny, w związku z czym zadanie to powinno się zlecić specjaliście.