Ściany dwuwarstwowe czy trzywarstwowe – które wybrać przy budowie domu?

Budowa domu wymaga od inwestora podjęcia wielu kluczowych decyzji, których konsekwencje będą się ciągnęły za nim przez wiele lat. Jedną z nich, można rzec, że strategiczną, jest wybór rodzaju ścian, z których zbudowany ma zostać dom. Właściciel ma do wyboru dwa warianty ściany dwuwarstwowe lub trzywarstwowe. Dziś opowiemy o jednych i drugich. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam wybrać odpowiedni wariant.

Ściany – zastanów się dobrze

Jak wspomnieliśmy wyżej od wyboru ścian będzie zależało dalsze funkcjonowanie domowników w budynku, który powstanie. Jest jeszcze jedna kwestia, która może przeważyć szalę jednego z rozwiązań – koszt takich ścian. Warto jednak wziąć także pod uwagę powierzchnię budynku, jego parametry użytkowe i przede wszystkim późniejsze nakłady na ogrzewanie. Te wszystkie informacje powinny dać pełen obraz, który pozwoli inwestorowi podjąć dobre decyzje.

Ściana trójwarstwowa – co to takiego?

Ściana trójwarstwowa, jak sama nazwa wskazuje składa się z trzech warstw. Dwiema są mury, zaś trzecią tworzy ocieplenie, które znajduje się pomiędzy nimi. Mur, który będzie znajdował się w budynku powinien mieć grubość od 18 do 30 centymetrów, zaś zewnętrzny tylko od 8 do 12 centymetrów. Te ściany, które będą wykańczane tynkiem muszą być zbudowane z pustaków lub bloczków. Mur, który będzie osłona dla ocieplenia może zostać wykonany z klinkieru lub cegieł silikatowych, co jednocześnie sprawi, że będzie ozdobną elewacją. Mur ten nie potrzebuje dodatkowych wykończeń.

Ściana dwuwarstwowa – czym ona się charakteryzuje?

Budowa ściany dwuwarstwowej odbywa się podobnie jak trójwarstwowej, z tą różnicą, że nie ma tutaj ściany elewacyjnej. Drugą warstwą jest ocieplenie ściany nośnej, które przykrywa się tynkiem cienkowarstwowym.

Różnica dość znaczna, ponieważ koszt budowy takiej ściany z pewnością będzie mniejszy. Warto jednak podkreślić, że w przyszłości może zwiększyć się koszt ogrzewania budynku w stosunku do ściany trójwarstwowej.