Rodzaje stropów – na co należy zwracać uwagę?

Budowanie domu to niestety niełatwa sprawa. Decyzje, które trzeba podjąć, a które wcale nie są łatwe do podjęcia, spędzają nam sen z powiek. Wiemy coś o tym, dlatego chcemy dziś przybliżyć Wam rodzaje stropów. Może dzięki tym informacjom łatwiej będzie przesądzić o takim, a nie innym rozwiązaniu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który dla Was przygotowaliśmy.

Materiały nośne

Materiał nośny i rozwiązanie konstrukcyjne to jedne z głównych elementów, które mają wpływ na rodzaj stropu. Właśnie ze względu na nie można wyróżnić m.in. stropy:

  • drewniane – wykonuje się je w budynkach, które również powstały z drewna. Obecnie nie stosuje się już ich w budynkach murowanych, ze względu na to, że są łatwopalne;
  • żelbetowe monolityczne – można je wykonać do rozpiętości nawet 6 m. Najmniejsza grubość tego stropu nie powinna być mniejsza niż 60 mm. Maksymalna rozpiętość to 6 metrów, jeśli jednak chcemy ją zwiększyć, należy także zwiększyć grubość stropu. Biorąc pod uwagę izolację akustyczną, stropy te odlewa się na grubość minimalnych 16 cm.
  • gęstożebrowe – są to stropy, których gęstość belek nie przekracza jednego metra. Tutaj maksymalna rozpiętość sięga 6,5 metra. Jeśli chcielibyście, aby była większa, weźcie pod uwagę fakt, że w tym momencie mogą pojawić się problemy z nośnością żeber.
  • prefabrykowane (żelbetowe lub zespolone) – ten rodzaj stropów nie jest wykorzystywany w budownictwie jednorodzinnym. Główną tego przyczyną jest wysoki koszt wykonania takiego rodzaju stropu oraz wykorzystanie specjalistycznego, ciężkiego sprzętu do jego montażu. Takie stropy montuje się w budownictwie wielorodzinnym lub wielkogabarytowym. Zarówno pierwsze, jak i drugie charakteryzuje się powtarzalnością schematu, więc tego rodzaju strop jest tutaj jak najbardziej wskazany.
  • na belkach stalowych – szczerze powiemy, że straciły już na swojej popularności, jednak nadal może je spotkać, szczególnie w budynkach, które wybudowane były kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, a obecnie przechodzą drugą młodość. Ich główna zaleta to łatwość montażu i duża nośność.