Kratki wentylacyjne i ich tajemnica

Kiedy jest zimno każdy chciałby, aby w jego mieszkaniu czy domu było jak najcieplej. Zdarza się jednak, że zimne powietrze przedostaje się do pomieszczenia przez kratki wentylacyjne. Jeśli Ty również masz ten problem i przyszło Ci do głowy, żeby zasłonić kratki wentylacyjne, przestrzegamy – absolutnie tego nie rób! Jeśli to zrobisz jest bardziej niż pewne, że w Swoim domu zabraknie dopływu świeżego powietrza, a co za tym idzie – tlenu. Brak odpowiedniej ilości tlenu w powietrzu powoduje niecałkowite spalanie, co w konsekwencji oznacza powstanie tlenku węgla, który jest niebezpieczny dla zdrowia i życie ludzkiego. Zadajesz sobie teraz pewnie pytanie – co w takim razie zrobić? Opowiemy o tym poniżej.

Nieszczelność budynku jedną z przyczyn

Wspomniana wyżej nieszczelność budynku jest jedną z najczęstszych przyczyn wiatru hulającego po salonie lub innym pomieszczeniu. Jeśli chcemy naprawić ten błąd, warto w oknach zamontować nawiewniki, które spowodują, że w pomieszczeniu będzie zawsze odpowiednia ilość świeżego powietrza.

Drugą z przyczyn, którą najczęściej wymienia się przy wspomnianym na początku artykułu problemie, jest zakończenie komina i kształt dachu. To właśnie te dwie rzeczy powodują, że powietrze jest poprzez kratki wentylacyjne wtłaczane do środka. Projektanci zawsze konstruują dach tak, aby sprostać oczekiwaniom klimatycznym, w jakich będzie posadowiony budynek, jednak nie zawsze samą konstrukcją dachu można wyeliminować hulający wiatr.

Nasady kominowe sposobem na wiatr w kratkach wentylacyjnych

Wiejący wiatr może przeszkadzać, dlatego projektanci i budowniczy powinni uwzględnić w takim przypadku nasady kominowe, które niwelują dostający się do wnętrza wiatr. Wspomniane nasady montuje się na końcu komina, przez co ten osłonięty jest przed wiejącym wiatrem, dzięki czemu można zachować właściwy ciąg.

Istnieje wiele rodzajów tego produktu. Każdy odpowiada za dobrą wentylację domu. Warto zatem zastanowić się nad tym, jakie nasz dom ma zapotrzebowanie na wentylację i na tej podstawie dobrać odpowiednią nasadę.