Życie w stolicy, jak wszyscy zapewne doskonale wiemy, nie należy do najtańszych. Zarówno osoby urodzone w Warszawie, jak i ci, którzy przyjechali do niej ze względu na lepszą pracę, są nierzadko zmuszone do płacenia ogromnych sum za lokalne nieruchomości. Problem ten jest szczególnie poważny w dobie inflacji i rosnących stóp procentowych, skutkując znacznym podwyższeniem cen za spłacane raty kredytu. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób rozważa wybudowanie domu z keramzytu w Warszawie. I chociaż rozwiązanie to nie wkroczyło jeszcze do budowlanego mainstreamu, z każdym rokiem jego popularność znacząco rośnie. Dowodem tego są chociażby renomowane firmy budowlane pokroju JW BUDOWNICTWO, powiększające grono swoich zadowolonych klientów w ogromnym tempie. Z tego też powodu, w niniejszym artykule przybliżymy Państwu temat tego niszowego, lecz niezwykle korzystnego rozwiązania.
Największe atuty keramzytu
Cechą szczególną tego wyjątkowego materiału jest jego unikatowa forma – wygląda on bowiem, jak niewielkie, gliniane kulki. To lekkie kruszywo ceramiczne jest uzyskiwane poprzez wypalanie gliny pęczniejącej w temperaturze około 1200 stopni. W wyniku takiego starannie przeprowadzonego procesu, glina nie tylko zwiększa swoją objętość, ale również uzyskuje niezwykle korzystne właściwości. Keramzyt jest bowiem twardy w dotyku, zaś jego wnętrze odznacza się charakterystycznymi porami, wewnątrz których znajdują się pęcherzyki powietrza. W efekcie, uzyskujemy budulec lekki, a zarazem wykazujący właściwości tłumiące i termoizolacyjne.
Keramzyt jest przy tym odporny na działanie owadów, grzybów, gryzoni oraz pleśni, zachowując swoje właściwości nawet po kilku latach. Materiałowi temu niestraszne są również intensywne opady oraz skrajne temperatury. Także i samo wykonanie keramzytu czyni go niezwykle efektywnym budulcem. Jego lekkość ułatwia bowiem murowanie, zaś chropowatość – tynkowanie.
Keramzytobeton w budownictwie
Dom z keramzytu to inwestycja, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem na terenie Warszawy. Powodem jest tu przede wszystkim niższy koszt budowy, szczególnie w porównaniu z domem murowanym. Faktem jest oczywiście, że sam keramzyt jest droższy od cegły. Należy wziąć jednak pod uwagę ilość wykorzystywanego budulca, aby zauważyć, że ten nowatorski materiał odznacza się niższym zapotrzebowaniem w trakcie budowy, niż cegła. W efekcie, koszty prac stają się znacznie niższe. Oszczędności zauważymy również w przypadku zbrojeń fundamentów – lekkość keramzytobetonu pozwala bowiem na redukcję ilości tych istotnych elementów. Praca z keramzytem jest przy tym dużo prostsza także i dla samej ekipy, co ma znaczący wpływ na tempo stawiania budynku.
Nowoczesny i przystępny
Domy z keramzytu w Warszawie stają się coraz częstszym widokiem także ze względu na ich ogólną przystępność. W większości przypadków, prace budowlane trwają nieco ponad miesiąc, góra trzy. Nie musimy więc martwić się, że zlecając wybudowanie domu latem, będziemy musieli przygotować się na zastój, spowodowany nadejściem zimy. A ponieważ wszystkie niezbędne materiały trafiają na plac budowy już przy pierwszej dostawie, obiekt powstaje w trybie błyskawicznym. Efekty końcowe sprawiają z kolei, że z pewnością pokochamy nasz nowy dom. Budynki z keramzytu są bowiem trwałe, ciepłe i bezpieczne, wykazując nawet ogromną odporność ogniową. Jeśli myślimy więc nad zakupem nowego domu, warto jest rozważyć zastąpienie obiektu murowanego nowoczesnym, keramzytowym odpowiednikiem.