Wykończenie komina zewnętrznego

Przy pracach wykończeniowych systemu grzewczego, należy pamiętać o takich elementach jak komin zewnętrzny, czapka kominowa i nasada. Dzięki dbałości o system kominowy i wentylacyjny możemy zapobiec zawilgoceniu mieszkania, kłopotom z paleniem w kominku, lub też poważnym zagrożeniom zdrowia i życia.

Aspekt dekoracyjny komina zewnętrznego

Komin zewnętrzny może być ozdobą dachu. Odpowiednio dobrany komin do dachówki tworzy z nią spójną całość i wpływa na wygląd budynku. Nie bez znaczenia jest tu również dobór komponentów. Czapka kominowa wraz z nasadą może stanowić mocny akcent ozdobny.

Nasada kominowa – ważna osłona komina

Modnym akcentem wykończenia dachu jest nasada. Element ten nie tylko pełni funkcję ozdobną, ale również wspomaga ciąg komina. W dodatku zabezpiecza wełnę w kominie przez zawilgoceniem i skutkami opadów atmosferycznych. Nasada może mieć formę zachowawczą, która nie rzuca się w oczy lub też mieć formę figurki (kogut, kominiarz, kruk).

Nasada jest zakończona stożkiem w kominach ceramicznych. Z reguły, nasady są wykonane z odpornej na działanie kwasów blachy. Przed wyborem nasady, powinniśmy zwrócić uwagę na średnicę komina, tak by ją idealnie dopasować.

Czapka kominowa – zastosowanie

Element zakańczający komin to najczęściej czapka kominowa. Może być wykonany z różnych materiałów, np. betonu lub też blachy. Przy jego wyborze warto kierować się tym, jakie systemy są obecne w kominie. Jeżeli jest on odpowiedzialny jedynie za odprowadzanie spalin, należy zakupić, lub wykonać czapkę z otworami. Wycięcia te muszą odpowiadać wychodzącym z komina przewodom spalinowym. Bez tego, trudno zapewnić odpowiedni ciąg komina. W przypadku systemu wentylacyjnego czapka kominowa powinna być pełna, czyli niezawierająca otworów. Cyrkulacja powietrza, powinna przebiegać sprawnie, zaledwie przy zastosowaniu kratek wentylacyjnych, na bocznej ścianie komina. Należy zadbać o to, aby powierzchnia czapki kominowej, była uformowana w taki sposób, aby woda mogła z niej swobodnie spływać.