Rozważnie budujemy dom – część trzecia

Dzisiejsza część poświęcona będzie stropom. W każdej zawsze będziemy podkreślać, że podczas budowy domu najważniejsze jest późniejsze bezpieczeństwo jego użytkowników. Właśnie tutaj musimy na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. Rodzajów stropów jest bowiem wiele, a każdy ma inne właściwości. Dobór odpowiedniego do domu mieszkalnego może zatem okazać się niezwykle trudny.

Dzisiejszy artykuł poświęcimy stropom prefabrykowanym, ponieważ obecnie są one jedną z metod, która zapewnia szybszą budowę. Jeszcze do niedawna budowa stropów szła mozolnie na każdej budowie. Obecnie, dzięki elementom prefabrykowanym, prace idą do przodu znacznie szybciej. Dzięki nim budowlańcy o wiele szybciej mogą stworzyć całość konstrukcji, która posiada odpowiednie parametry.

W domach jednorodzinnych prym wiodą stropy żelbetowe

Stropy żelbetowe to najczęściej wykorzystywane konstrukcje w domach jednorodzinnych. Można tutaj wyróżnić przede wszystkim te gęstożebrowe, które budowane są z belek i pustaków stropowych. Dlaczego są tak popularne? Otóż budowlańcy je uwielbiają, ponieważ nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń w postaci desek i zbrojeń, a ponadto są niezwykle lekkie. Wykonane są bowiem z gotowych belek i specjalnych pustaków stropowych. Dzięki temu znacznie skraca się czas budowy stropu i w konsekwencji – całego domu. Musimy podkreślić, że stropy gęstożebrowe wykonuje się w szczególności w domach, które posiadają dużą powierzchnię.

Strop z płyty?

Jeszcze krótszy czas montażu zapewniają gotowe płyty, których popularność w domach jednorodzinnych znacznie wzrosła na przestrzeni ostatnich lat. Dzięki temu rozwiązaniu w domu montuje się gotowy element, dostarczany w całości na budowę. Rozwiązanie to jest lubiane przez budowlańców, ponieważ prawie całkowicie eliminuje ryzyko popełniania błędu przy kładzeniu stropu. Choć rozwiązanie to może okazać się droższe, jest doskonałe dla osób, którym zależy na szybkiej budowie domu. Strop z tego rodzaju płyt może bowiem powstać w ciągu jednego dnia i co warto podkreślić – nie trzeba czekać,aż beton zwiąże i możliwe będzie usunięcie podpór, bo tych najzwyczajniej w świecie nie ma.