Piec na pellet – jaki wkład kominowy będzie odpowiedni?

Skuteczne odprowadzanie spalin z domów mieszkalnych i innych budynków użytkowych to jedno z podstawowych zadań wkładów kominowych i samych kominów. Wybierając odpowiedni wkład kominowy warto zastanowić się nad tym, czym będzie ogrzewany budynek. W dzisiejszym artykule skupimy się na wkładach, których powinno używać się w piecach, które opalane są pelletem. Zachęcamy do lektury, jeśli właśnie ten materiał wchodzi w grę w Waszych domach.

Który wkład kominowy będzie odpowiedni?

Wybierając komin, trzeba przede wszystkim skupić się na jego przekroju. Jeśli wybierzecie przekrój kwadratowy, pamiętajcie, że wkład kominowy powinien być okrągły. Jeśli jednak komin będzie prostokątny, wówczas wkład powinien być owalny.

Kolejną istotną sprawą będzie średnica, jaką powinien mieć wspomniany wyżej element. Jeśli budujecie dom jednorodzinny, wkład powinien mieć średnicę sięgającą 20 cm, jednak warto zapoznać się z parametrami pieca, który będziecie stosować. Producent z pewnością umieścił na nim informację dotyczącą średnicy wkładu, który będzie pasował do oferowanego przez niego produktu.

Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru wkładu jest materiał, z którego został wykonany. Pamiętajcie, że jeśli dom będziecie ogrzewać pelletem, musicie wybrać wkład wykonany ze stali żaroodpornej.

Co o przyłączach wiedzieć powinniście

Zarówno wkład, jak i przyłącza powinny być wykonane z materiałów ogniodpornych. Warto również zwrócić uwagę na szczelność całego systemu kominowego. Koniecznie sprawdźcie tę kwestię. Dzięki temu unikniecie przedostawania się spalin do pomieszczeń, jak również zapewnicie odpowiedni ciąg.

Pamiętacie również o tym, aby ujście komina było odpowiednio posadowione. Musi być tak umiejscowione, aby zapewnić jak najlepszy ciąg, jak również, aby wydostające się z niego spaliny nie były uciążliwe dla otoczenia.

Budowlańcy proponują, aby sam komin umiejscowiony był wewnątrz budynku. Dzięki temu stygnie znacznie wolniej, co sprawia, że straty ciepła są znacznie mniejsze.