Kominiarz. Profesja na wymarciu?

Kominiarz należy do zawodów wciąż funkcjonujących, jednak wielu wydaje się, że jest to zawód wymarły. Dzieje się tak dlatego, że ze świecą szukać szkoły, która wykwalifikuje zawodowego kominiarza. A jednak trudno sobie wyobrazić, żeby mogło zabraknąć osób w tym fachu.

Kojarzący się z ubrudzoną sadzą twarzą, ubrany w czarny uniform mężczyzna na widok, którego w pośpiechu szuka się guzika, aby zyskać szczęście, to tak naprawdę ważna funkcja we współczesnym budownictwie. Bez jego poręczania nie jest możliwy odbiór żadnego nowego budynku. W tej kwestii rolą kominiarza jest zatwierdzenie, iż komin do pieca węglowego lub innego rodzaju opału w pełni będzie spełniał swoją funkcję. Chodzi o prawidłową wentylację, która nie doprowadzi do zatrzymania wewnątrz szkodliwych substancji powstałych wskutek spalania opału. Rolą kominiarza jest także sysstematyczny przegląd instalacji grzewczych. Dzięki jego kontroli mieszkańcy mogą uzyskać informację o przepływie powietrza i działaniu systemów kominowych.

Systemy kominowe Lublin. Ogrzewanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa

Rola kominiarza dzisiaj wcale nie maleje. Producent kominów powinien zadbać o to by były one jak najrzetelniej wykonane, wówczas można mówić o pełnym bezpieczeństwie w domu. Kominiarz ma za zadanie sprawdzić czy dany system zawodzi. Jego sprawozdanie staje się jednym z wymaganych dokumentów, aby otrzymać odbiór budynku. Ponadto w domach jednorodzinnych, właściciele powinni dbać o to, aby przegląd systemów kominowych odbywał się regularnie, co pozwala im na uzyskanie wiedzy o ich stanie. Kominiarz sprawdza odpowiedni przepływ powietrza. Jeżeli nie ma żadnych uwag, znaczy, że system działa jak należy. Wszelkie uwagi i wnioski kominiarza spisane na protokole z przeglądu należy przyjąć do wiadomości i usterki niezwłocznie usunąć. Niekiedy wizyta kominiarza pozwoli uzmysłowić właścicielowi danego lokalu mieszkalnego lub domu, iż istnieje zagrożenie związane z nieprawidłowościami w systemie wentylacyjnym.