Komin — jak go obrobić i prawidłowo uszczelnić?

Aby komin nie tylko był bezpieczny, ale także wyglądał elegancko, każdy inwestor powinien zwrócić uwagę nie tylko na to, jak prawidłowo go uszczelnić, ale również, jak wykończyć. Mając na uwadze fakt, że nie wszyscy wiedzą jak to zrobić, dziś poruszamy ten temat. Mamy nadzieję, że to, co chcemy Wam przekazać, pozwoli na odpowiednie zabezpieczenie komina. 

Obróbka systemu kominowego z blachy

Bez względu na to, czy wybierzesz komin Schiedel, czy inny, musisz pamiętać o tym, aby odpowiednio go obrobić. Tylko prawidłowo obrobiony system kominowy, uzupełniony o określone nasady kominowe, będzie wyglądał estetycznie i w 100% spełni swoje funkcje. 

Obróbka komina blachą to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów, które pozwalają zachować jego szczelność. Aby jak najlepiej wykonać tego typu obróbkę, wybierz blachę płaską lub tytanowo — cynkową. Doskonale sprawdzi się również blacha miedziana. Bez względu na to, którą formę oblachowania wybierzesz, wiedz, że jest to doskonałe rozwiązanie pod względem skuteczności i trwałości. Nie ma tutaj wpływu pokrycie dachu. Możesz spokojnie w ten sposób obrobić komin, jeśli wybrałeś pokrycie gontem bitumicznym, cementową dachówką, czy balchodachówką. W każdym z wymienionych przypadków, komin wykończony blachą będzie sprawdzał się doskonale. 

Obróbkę blacharską wykonuje się z jednego, a czasami dwóch kawałków blachy. Każdy kawałek należy dokładnie dopasować do komina, aby mieć pewność, że całość będzie całkowicie szczelna. Aby mieć pewność, że wykonana obróbka blacharska będzie w 100% szczelna, dobrze jest wykończyć ją specjalnym silikonem dekarskim.

Kolejną rzeczą, którą powinno się zrobić, aby mieć pewność, że komin na długie lata pozostanie szczelny, jest szlamowanie. Co to takiego? Wnętrze komina, bez względu czu dopiero zaostał wybudowany, czy ma już swoje lata, a Ty zdecydowałeś się go wyremontować, pokrywa się specjalną masą uszczelniającą. Najczęściej wykorzystywanym produktem jest obecnie masa silikatowa SKD.