Komin i kominek w Twoim domu z zachowaniem zasad bezpieczeństwa

Kominki wymagają profesjonalnego montażu i właściwego użytkowania. Nie możemy zapominać, że mamy do czynienia z ogniem i systemem, w którym mogą pojawić się nieprawidłowości, który może nie wybaczyć nam błędów, jak również takim w którym ważne jet to w jaki sposób się go zainstaluje. Systemy kominowe mają określone wymagania, co do odległości od rury kominowej, jak i samego użytkowania. Jeśli decydujemy się na zakup gotowych elementów, to producent musi zapewnić nam odpowiednią instrukcję montażu i użytkowania. Te elementy, w połączeniu z naszym poczuciem odpowiedzialności można uznać za podstawę zabezpieczenia przeciwpożarowego.

Problemy estetyczne, czyli osadzanie się sadzy przy opalaniu węglem

Producent systemów kominowych przygotowuje swoje produkty do pracy w określonych warunkach. Trzeba jednak brać pod uwagę, że kominki w domach są najczęściej opalane drewnem, co sprawia, że może dochodzić do osadzania się sadzy w kominie. Proces ten jest powolny, jednak z czasem osadzająca się sadza prowadzi do zmniejszenia szerokości komina, przez co występuje mniejszy ciąg, a sadza odkłada się wówczas szybciej. Komin nadmiernie oblepiony sadzą stwarza ryzyko pożaru. Z tego powodu niezbędne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów kominiarskich.

Bezpieczne użytkowanie komina

Z uwagi na fakt, że obecność komina i palenie w nim stanowią bezpośrednie zagrożenie wystąpienia pożaru, zgodnie z prawem powinno się je czyścić cztery razy w roku, a raz w roku dokonać dokładnego przeglądu kominiarskiego.

Różne rodzaje kominów

Dość dużą popularnością cieszą się zabudowane systemy kominowe, które muszą być tak zaprojektowane, aby zapewniać maksimum bezpieczeństwa domownikom i nieruchomości. Jednak dość powszechnie spotykane są również zewnętrze systemy kominowe, do których jest zdecydowanie łatwiejszy dostęp i w razie dużej ilości sadzy do usunięcia nie ma konieczności skuwania ściany, oczywiście jeśli nie wystarczy sama szczotka kominiarska.