Izolacja termiczna – sposób na utrzymanie ciepła w domu!

ogrzewanie w domu

Izolacja termiczna to sposób na utrzymanie ciepła wewnątrz budynku w okresie zimowym, ale także ochronę pomieszczeń narażonych na nadmierne nagrzewanie w okresie letnim. Prawidłowo wykonana izolacja termiczna budynku mieszkalnego, pozwala na utrzymanie ciepła w domu, ale także zmniejszenie kosztów energii, co jest szczególnie ważne dla wielu klientów decydujących się na te rozwiązanie. Przed podjęciem decyzji o stworzeniu ocieplenia domu, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat materiałów, które wykorzystywane są w tego typu pracach budowlanych, zaletach, ale także wadach.

Ocieplenie domu – jakie materiały wybrać?

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu ciepła w Twoim domu, bez względu na panujące warunki atmosferyczne, powinieneś skupić się na wybraniu materiałów izolacyjnych najwyższej jakości. Wybór odpowiednich materiałów nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza dla osoby, która nie ma o tym żadnego pojęcia. Dlatego też, przed wybraniem się na zakupy, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat poszczególnych właściwości materiałów izolacyjnych. Każdy produkt przeznaczony do ocieplenia domu, jest odpowiednio oznaczony przez producenta. Oznaczenia te informują klienta z czego produkt jest wykonany, jakie są jego parametry oraz, że spełnia on normy rynkowe. Parametry, na które należy zwrócić uwagę to przede wszystkim wytrzymałość na nacisk, obciążenia punktowe i zginanie, oraz wartość współczynnika przewodzenia ciepła.

Zalety i wady systemu ocieplenia domu

W przypadku ocieplenia domu istnieje wiele zalet, które przekonują klientów do podjęcia pozytywnej decyzji. Pokrycie domu materiałem izolacyjnym nie posiada prawie żadnych wad, choć dla wielu osób największą wadą może okazać się koszt założenia systemu ocieplenia. Warto jednak skupić się na zaletach, dzięki którym w krótkim czasie zwróci się nasza inwestycja. Zalety te to przede wszystkim:

  • Niższe koszty ogrzewania,
  • Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, które wypuszczane są do środowiska w sezonie grzewczym,
  • Zwiększenie poziomu szczelności poszczególnych elementów konstrukcyjnych,
  • Zwiększenie paroprzepuszczalności, dzięki czemu nie musimy martwić się o pojawienie się grzybów czy pleśni,
  • Poprawa mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń.