Instalacje spalinowe – najczęściej popełniane błędy

Kominy spalinowo – powietrzne są obecnie najczęściej wykorzystywanymi rozwiązaniami grzewczymi na rynku. Choć są skuteczne, często można spotkać się z błędami w ich montażu, które powodują, że metoda ta staje się nieskuteczna lub nie można jej w pełni wykorzystać. Dziś chcemy poruszyć temat błędów, które najczęściej popełniane są podczas montażu wyżej wymienionego komina. Zapraszamy do lektury.

Nie ta instalacja spalinowa

Źle dobrana instalacja spalinowa do kotła to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Wiele osób, nie znając się na temacie, wybiera te same instalacje zarówno do kotłów kondensujących, jak i tych, które nie są kondensujące. Błąd ten sprawia, że nie jest możliwe pełne wykorzystanie potencjału zamontowanej instalacji.

Rozdzielanie układów – nie rób tego

Polskie Prawo Budowlane jasno mówi, że urządzenia grzewcze, które posiadają zamkniętą komorę spalania mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, bez względu na rodzaj wentylacji, jaki został w nich zamontowany. Jedynym warunkiem, jaki określa prawo jest to, aby przewody powietrzno – spalinowe były odpowiednio koncentryczne.

Od użytkownika zależy natomiast, czy kocioł gazowy, który podłączony jest do wspomnianych przewodów spalinowych, jest umieszczony w miejscu, gdzie zastosowano chociaż ogólną instalację. Podpowiemy, że dla bezpieczeństwa swojego i mieszkańców określonego budynku, warto umieścić go tam, gdzie wentylacja jest zastosowana.

Odpowiednie certyfikaty to podstawa

Niejedna osoba, chcąc zaoszczędzić, wybiera systemy kominowe, które nie posiadają odpowiednich certyfikatów. Jest to największy z możliwych błędów, jakie można popełnić. Nie da się ukryć, że głównym zadaniem instalacji spalinowych jest bezpieczne usunięcie spalin i innych produktów, które powstają podczas spalania w kotle w miejsce, w którym nie przebywają ludzie. Jeśli zatem chcecie, aby Wasza instalacja była w 100% bezpieczna, nie oszczędzajcie na niej. Warto wydać kilka, no dobra, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych więcej, aby mieć pewność, że instalacja będzie w pełni sprawna i posłuży przez kilkanaście lat.