Energia z wiatru odpowiedzią na potrzeby XXI wieku

Rosnące zanieczyszczenie środowiska, spowodowane głównie przez ogromną emisję dwutlenku węgla, wymaga odpowiednich, systemowych działań. Jedną z wielu potrzeb jest bez wątpienia zapewnienie wystarczającej ilości energii. Dlatego tak istotną rolę odgrywają odnawialne źródła. To dzięki nim, a dokładnie dzięki opierającym się na nich instalacjom, można w zdecydowany sposób ograniczyć degradację planety. Na szczęście takich możliwości nie brakuje, a na przykład wiatraki stały się niemal powszechnym elementem krajobrazu, także w Polsce. Firmy energetyczne dysponują wieloma rozwiązaniami z zakresu niskoemisyjności. Stawiane przez nie farmy wiatrowe odpowiadają za coraz większą część dostaw energii do różnego typu odbiorców – i prywatnych, i publicznych, i komercyjnych.

Coraz większe możliwości dzięki wiatrakom

Oczywiście wiadomo, że aby wykonać tego rodzaju inwestycję, należy spełnić określone wymogi. Każda farma wiatrowa musi się na przykład znajdować we wskazanej odległości od zabudowań. Nie ma wątpliwości, że jest to rozwiązanie wychodzące naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców danego terenu. Chyba że to prywatny inwestor chce postawić maszt, aby produkować energię na własny użytek. Wówczas turbina może się znajdować nawet na dachu domu. Na budowę farm decydują się najczęściej firmy energetyczne, ale także jednostkom samorządu zdarza się podjąć decyzję właśnie o tego rodzaju inwestycji. Wówczas należy zadbać o odpowiedni grunt oraz wymagane pozwolenia. Wspomniane warunki terenowe mają duże znaczenie. Liczy się nie tylko określona odległość od zabudowań, ale też na przykład brak linii energetycznych, minimalna powierzchnia działki czy kwestia zadrzewienia. Nie może to również być grunt podmokły czy zagrożony zalaniem. Dzięki temu można stworzyć farmę, zapewniając dostęp do określonej ilości energii dla odbiorców, a jednocześnie mając na uwadze ochronę atmosfery.

Dlaczego warto postawić na przydomową elektrownię?

Zalet przydomowych instalacji wiatrowych nie brakuje. Oczywiście te podstawowe to wspomniane już dbałość o środowisko oraz dostęp do energii. Decydując się na tego rodzaju inwestycję, zyskuje się darmowy prąd, co w dobie rosnących cen niewątpliwie stanowi ważny argument za instalacją. Problemu z brakiem energii pochodzącej z innego źródła też powinny być zachętą do zamontowania wiatraka. Warto jeszcze pamiętać, że jeśli wyprodukuje się więcej energii niż zapotrzebowanie gospodarstwa, to można ją sprzedać albo magazynować.

W przypadku samego procesu montażu też nie ma wielkich przeszkód. Dlaczego? Ponieważ turbina instalowana na konstrukcji budynku nie wymaga zezwolenia. W tym przypadku również – warto to powtórzyć – nie obowiązują odległości od zabudowań. Oczywiście energia wiatrowa może odpowiadać za rozmaite zadania. W zależności od mocy wystarczy do zasilania sprzętów domowego użytku, ogrzewania wody czy oświetlenia.

Energia wiatrowa produkowana także na morzu

Okazuje się, że farma wiatrowa wcale nie musi się kojarzyć wyłącznie z lądem. Wiele tego typu instalacji powstaje także na morzach. Dzięki odpowiednim warunkom atmosferycznym można w ten sposób wytworzyć sporą ilość energii, która trafia następnie do gospodarstw domowych i nie tylko. Napędzane wiatrem łopaty uruchamiają generator, który przetwarza energię mechaniczną w elektryczną. Umieszczonymi w morzu kablami trafia ona na ląd, gdzie stacje transformatorowe przerabiają ją na prąd o określonym napięciu. Wiele firm energetycznych coraz śmielej inwestuje w tego rodzaju rozwiązania, które też stanowią ważny krok w kierunku przeciwdziałania zmianom klimatycznym. W nowoczesnych społeczeństwach trudno jest nie stawiać na tego typu rozwiązania. Każdy świadomy obywatel zdaje sobie sprawę z faktu, że niskoemisyjne źródła powinny stanowić coraz większą część całego zasobu produkowanej energii.