Czym są reduktory gazowe i jaką pełnią funkcję w instalacjach gazowych?

Za prawidłowe działanie urządzeń odbiorczych zasilanych gazem odpowiadają reduktory gazowe. Inny osprzęt regulujący będzie wymagany przy grillu gazowym, inny przy kuchence, a jeszcze inny na stanowiskach do spawania gazowego. Jak wybrać reduktor, by zapewnić bezpieczną pracę sobie i otoczeniu?

Rodzaje reduktorów gazowych

Od prawidłowego doboru reduktorów gazowych zależy sprawne działanie urządzenia, które jest obowiązkowych osprzętem wszędzie tam, gdzie wymagane jest zasilanie gazem o niskim lub średnim ciśnieniu. Na rynku występują regulatory przepływu gazu o ciśnieniu 37 mbar, 30 mbar, 50 mbar, ale także 300 mbar, 700 mbar czy 2,5 mbar bądź 4 mbar. O wyborze konkretnego decydują dane umieszczone na tabliczce znamionowej.

Poza odpowiednim typem określającym ciśnienie reduktorów gazowych należy przed zakupem sprawdzić ich przepustowość, informującą użytkownika, jaka ilość gazu przepłynie przez nie. Nie może być ona mniejsza niż maksymalne zużycie gazu urządzenia odbiorczego. Kompletując osprzęt gazowy, dobrze jest skonsultować swój wybór, by mieć pewność, że do użytku domowego bądź przemysłowego został podłączony właściwy reduktor. Tylko znajomość ciśnienia pracy, zużycia gazu i mocy urządzenia pozwala właściwie wybrać reduktor. Im wyższa moc odbiornika, tym większe zużycie gazu.

O czym trzeba pamiętać podczas zakładania reduktorów gazowych?

Podczas zakładania reduktorów gazowych trzeba pamiętać o ogólnych zasadach bezpiecznego użytkowania odbiorników na gaz. Tam, gdzie jest wymagana szczególna ostrożność i wysoka precyzja w podaży gazu do urządzenia warto zastosować reduktory z zaworem bezpieczeństwa lub manometrem. Podczas montażu warto pamiętać, że zakładany jest on na tzw. lewym gwincie — przeciwny do ruchu wskazówek zegara. Zakładając go, warto pamiętać, że uszczelka powinna znajdować się na butli gazowej i sami nigdzie więcej nie powinniśmy jej zakładać.