Co wybrać – ława fundamentowa czy płyty fundamentowe? – część II

W poprzednim artykule o powiedzieliśmy trochę o tym czym jest płyta fundamentowa. Obiecaliśmy Wam również cykl dotyczący fundamentów. Dziś kolejna jego część. Dowiecie się z niej, czym jest ława fundamentowa oraz z czego jest wykonana. Zachęcamy do lektury.

Ława fundamentowa – co to takiego?

Ławy fundamentowe najczęściej wykorzystuje się podczas budowy domów jednorodzinnych. Przeważnie przybiera kształt prostokąta. Charakteryzuje ją duża wytrzymałość. jej grubość nie powinna być mniejsza niż 60 cm. Najczęściej stosuje się ławy o grubości między 60 a 80 cm. Jeśli chodzi o wysokość, tutaj budowniczy mają większe pole do popisu, ponieważ może wahać się między 30 a 140 cm. Ładny rozmiar powinien być podany w projekcie. .Aby dobrze dobrać ławę fundamentową, należy wziąć pod uwagę masę w budynku oraz charakterystykę gruntu na którym będzie stał.

Warto podkreślić że im grunt jest bardziej grząski tym ława fundamentowa powinna być bardziej masywna. Trzeba pamiętać o tym, że to na niej będzie spoczywał cały budynek, a tym samym bezpieczeństwo i jego użytkowników.

Inwestor musi również wiedzieć, że jeżeli podłoże jest zwarte, to koszt ławy będzie stosunkowo niewielki. Jeśli natomiast chce postawić budynek na trudnym gruncie, jej koszt znacznie wzrośnie.

Materiał z którego wykonuje się ławy fundamentowe

Polskie budownictwo jest na tyle przewidywalne że łatwo określić z czego buduje się ławy fundamentowe. Najczęściej wykorzystuje się beton bądź gotowe bloczki fundamentowe.

W pierwszym przypadku wykorzystuje się beton który wylewa się do zainstalowanego wykopu. Że pamiętasz o tym, aby ten był odpowiednio uzbrojony. Najczęściej zbrojenie składa się z czterech prętów których średnica nie przekracza 12 mm. Warto rozważyć dobry materiał zbrojeniowy, ponieważ ten również odpowiada za zwiększenie wytrzymałości fundamentów które budujemy.

Jeśli chodzi o bloczki fundamentowe, można je układać na sucho lub murować. Należy jednak pamiętać, że te można wykorzystać jedynie na równym podłożu, które zalane jest wcześniej chudym betonem.