Ceramiczne systemy kominowe – co jest w nich szczególnego?

Patrząc na ciągle zmieniający się rynek budowlany, strach pomyśleć, co będzie działo się za kilkanaście lat. Jedno jest jednak pewne – ceramiczne systemy kominowe niezmiennie pozostaną jednymi z najlepszych rozwiązań w budownictwie. Na czym polega ich fenomen? Opowiemy o tym w dzisiejszym artykule.

Doceniają je budowlańcy i projektanci

Kominy wykonane z cegły powoli wychodzą z użytku. Coraz rzadziej tworzy się te relikty. Obecnie bardzo cenione, zarówno przez projektantów, jak i samych instalatorów są kominy ceramiczne, które nie tylko są o wiele wytrzymalsze, ale również nie wymagają umiejętności murarskich, które przy budowie tych pierwszych były niezbędne. Kominy ceramiczne sprzedawane są w całości, co oznacza, że jedynym ruchem, jaki musi wykonać inwestor jest wybór odpowiedniego modelu. Dzięki temu oszczędza nie tylko czas, ale również pieniądze.

Który system ceramiczny będzie najlepszy?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką instalację cieplną wybierzecie. Musimy podkreślić, że inny system należy wybrać, kiedy ciepło będzie pozyskiwane z kotła na paliwo stałe, a inny, jeśli zdecydujecie się na kocioł opalany paliwem kondensacyjnym. Warto również zastanowić się nad ilością spalin, jakie będą emitowane podczas spalania, jak i nad ich składem. Te parametry to podstawa, na którą należy bezwzględnie zwrócić uwagę.

Parametry są istotne

Nie da się ukryć, że podczas wyboru systemu ceramicznego, parametry grają jedną z głównych ról. Warto podkreślić, że kominy ceramiczne mogą odgrywać kilka ról jednocześnie. To rozwiązanie jest nawet w stanie odbierać spaliny z kilku źródeł jednocześnie. Przewody ceramiczne występują najczęściej w dwóch wielkościach:

  • większe – średnica 20 cm + 12 cm
  • mniejsze – średnica 18 cm + 12 cm

Te modele, które wykonują więcej niż jedno zadanie, wyposażono dodatkowo w kolejny wkład, który posiada jeszcze większą wytrzymałość. Należy również podkreślić, że współczesne systemy ceramiczne są wyposażone w dodatkową izolację, którą tworzy się z niepalnej wełny mineralnej.